Rynek pierwotny rośnie w mieszkania

W ciągu dziesięciu miesięcy 2019 r. rynek wzbogacił się o 11 proc. więcej mieszkań niż przed rokiem.

Koniec roku na rynku nieruchomości można podsumować słowem „wzrost” — uważa Jarosław Sadowski z Expandera, portalu i firmy doradczej.

DROŻEJ W KRAKOWIE, TANIEJ W GDYNI:
DROŻEJ W KRAKOWIE, TANIEJ W GDYNI:
Z analizy Expandera wynika, że ceny ofertowe mieszkań w Gdyni w porównaniu z poziomem sprzed roku są o 7 proc. niższe. Przeciwieństwem są Kraków i Gdańsk — ceny wzrosły tam o 25 i 22 proc.
Fot. WM

Rośnie liczba mieszkań oddanych do użytkua, ale też ich ceny. Z danych GUS wynika, że od stycznia do października przekazano 164 tys. kluczy do własnego „M”, o 11 proc. więcej niż przed rokiem. Należy jednak dodać, że w największych miastach sprzedaż była zbliżona do poziomu sprzed roku.

— Według JLL od stycznia do września w sześciu największych polskich aglomeracjach sprzedano 47,7 tys. mieszkań, czyli o 1 proc. mniej niż przed rokiem. Częściowo wynika to z faktu, że boom na rynku przenosi się do mniejszych miast — mówi Jarosław Sadowski.

Expander przeanalizował też ceny ofertowe mieszkań z 37 tys. ogłoszeń w 15 miastach. Wynika z nich, że ceny są przeciętnie o 13 proc. wyższe niż przed rokiem. Rekordzistami są Kraków — 25 proc. i Gdańsk — 22 proc.

— Od każdej zasady są jednak wyjątki. Na rynku nieruchomości jest nim Gdynia, w której ceny w ostatnich miesiącach stanęły w miejscu, a w porównaniu z poziomem sprzed roku są o 7 proc. niższe — mówi Jarosław Sadowski.

Na największym rynku — w Warszawie, ceny wzrosły o 14 proc., czyli tempo było zbliżone do przeciętnego na całym rynku. Ceny transakcyjne i ofertowe zazwyczaj się rozjeżdżają,podobnie jest także w tym przypadku. Z danych Cenatorium, który analizuje te pierwsze, wynika, że w ujęciu rocznym w analizowanych miastach ceny rosły, ale w tempie poniżej 10 proc. Niemniej zdaniem Jarosława Sadowskiego wzrost cen jest niezaprzeczalny, co potwierdza zaciąganie coraz większych kredytów hipotecznych.

— Odpowiadają za to drogie mieszkania, które zmuszają kupujących do zadłużania się na coraz wyższe kwoty. Średnia kwota kredytu wzrosła z 263 tys. w styczniu do 278 tys. w październiku. Liczba zadłużających się osób rośnie zdecydowanie wolniej — udzielono 201 tys. kredytów, czyli tylko o 3 proc. więcej niż przed rokiem — mówi ekspert.

Według danych BIK od stycznia do października Polacy zaciągnęli kredyty hipoteczne wartości 54,6 mld zł, czyli o 14 proc. wyższej niż przed rokiem.

— W tym roku małe są szanse na promocyjne oferty banków, które nie zrealizowały jeszcze założonych planów sprzedażowych. Wartość udzielonych kredytów jest bowiem wyższa, niż zakładały banki, więc nie muszą zabiegać o klientów. Niektóre wręcz starają się ograniczyć sprzedaż, aby uniknąć problemów w okresie świąteczno-noworocznym, kiedy wielu ich pracowników korzysta z urlopów — mówi Jarosław Sadowski.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane