Rynek reklam: papierowy wzrost

Radosław Omachel
14-01-2002, 00:00

Stacje telewizyjne zarobiły w 2001 r. o 34 proc. więcej, a radiowe o 10 proc. — wynika z raportu Expert Monitor. Specjaliści są jednak zdania, że realna wartość polskiego rynku reklamowego spadła o 5 do 10 proc.

Według raportu firmy badawczej Expert Monitor, zarówno stacje telewizyjne, jak i radiowe zanotowały w 2001 r. wzrost przychodów reklamowych. Głównie jednak na papierze. Wpływy sześciu największych stacji telewizyjnych wzrosły w porównaniu z 2000 r. z 4,4 do 5,95 mld zł.

— W rzeczywistości wartość rynku telewizyjnego spadła — mówi Marta Kruk, kierująca działem telewizyjnym w domu mediowym Media Vest.

Według Jakuba Bierzyńskiego, szefa Optimum Media OMD, rzeczywiste wpływy stacji telewizyjnych były o połowę niższe.

— Według naszych badań rynek telewizyjny zmniejszył się netto o blisko 5 proc. — ocenia Dorota Klamka, szef sekcji badań rynku w dziale sprzedaży TVN.

Dominującą pozycję na rynku telewizyjnym w 2001 r. utrzymał Polsat, notując wpływy z reklam na poziomie 1,795 mld zł. W porównaniu z 2000 r. przychody stacji były prawie o 30 proc. wyższe. Jest to oczywiście wynik oparty na oficjalnych cennikach i nie uwzględniający rabatów. Drugie miejsce zajęła TVP1 (1,63 mld zł i wzrost o 65 proc!). Ten wynik to efekt największych upustów udzielanych klientom. Zdaniem domów mediowych, rzeczywiste wpływy mogą być o połowę niższe.

Podobna sytuacja panuje na rynku radiowym. Tu nadal przoduje RMF FM. Na drugim miejscu uplasowało się Radio Zet.

— Rynek radiowy odczuwa spadek koniunktury. Z osiągniętej w 2001 r. dynamiki wzrostu możemy być jednak zadowoleni — twierdzi Krzysztof Kouyoumdjian, PR manager Radia Zet.

Perspektywy są nieciekawe.

— Już dziś widać, że klienci obcinają budżety reklamowe na 2002 r. W najbliższych miesiącach poprawy raczej nie będzie — ocenia Jakub Bierzyński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Omachel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rynek reklam: papierowy wzrost