Ryszard Kunicki na czele Ciechu

Agnieszka Berger
opublikowano: 20-08-2008, 00:00

Skarb państwa na walnym zmienił zarząd Ciechu, choć nie poszło to gładko.

Analitycy sugerują, że spółkę czekają ciężkie miesiące

Skarb państwa na walnym zmienił zarząd Ciechu, choć nie poszło to gładko.

Wtorkowe walne Ciechu dokonało zmian w zarządzie spółki. Zgodnie z wolą skarbu, największego akcjonariusza, prezesem został Ryszard Kunicki. Innych kandydatów nie zgłoszono. Otrzymał ponad 13,7 mln głosów, przeciw było 620, wstrzymało się 2 mln.

Ryszard Kunicki jest w zarządzie Ciechu od kwietnia. Wcześniej był m.in. prezesem firmy Yara Poland, polskiego oddziału norweskiego giganta światowego rynku nawozów. Po rezygnacji Mirosława Kochalskiego z funkcji szefa Ciechu pełnił obowiązki prezesa. Jednym z głównych jego zadań jest teraz dołączenie do dywizji Agro giełdowej spółki wytwórców nawozów azotowych, np. zakładów Kędzierzyn i Tarnów.

To nie koniec zmian. Na wniosek skarbu walne odwołało Kazimierza Przełomskiego, członka zarządu ds. finansowych. Jego miejsce zajął Robert Bednarski, dotychczas dyrektor wykonawczy ds. organizacji PKN Orlen, a wcześniej wiceprezes ds. finansowych Basell Orlen Polyolefins.

Kazimierz Przełomski finansami grupy kierował od marca 2002 r. i był uznawany za dobrego fachowca, toteż skarbowi nie było łatwo go usunąć. Przegłosowanie jego odwołania poprzedziły dwie pięciominutowe przerwy i nieudana próba przerwania walnego do 26 sierpnia.

Z nadzieją w II półrocze

Michał Buczyński

analityk Millennium DM

Wyniki Ciechu z I półrocza zostały obciążone przez umacniającego się złotego oraz rosnące koszty surowców. Dlatego też wykonanie prognozy zarządu na ten rok (225 mln zł zysku netto, przy 4,27 mld zł przychodów) nie jest imponujące. 48 proc. rocznych przychodów i 56 proc. zysku netto to wprawdzie sporo, jednak biorąc pod uwagę sezonowość biznesu Ciechu, może to rodzić wątpliwości co do możliwości wykonania rocznych zamierzeń. Nadzieje budzi zapowiadany na drugie półrocze wzrost mocy produkcyjnych i wynegocjowanie wzrostu cen produktów oraz osłabiający się złoty.

Cele nowego prezesa są jasne

Ludomir Zalewski

analityk DM PKO BP

Rynek oczekiwał nominacji Ryszarda Kunickiego na prezesa Ciechu. Nie było to zaskoczeniem, tym bardziej że najpierw był włączony do zarządu,

by później kierować pracami zarządu.

W krótkim terminie wyzwaniem dla nowego prezesa Ciechu jest zrealizowanie tegorocznej prognozy, którą spółka podała w lutym. W dłuższym okresie jest to dalsza integracja grupy kapitałowej i osiągnięcie zamierzonych efektów synergii, dokończenie procesów inwestycyjnych oraz rozbudowa grupy o zakłady azotowe w Tarnowie i Kędzierzynie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy