Ryvu zbiera owoce edukacji

opublikowano: 12-03-2020, 22:00

Dawna Selvita po wydzieleniu działalności usługowej jeszcze bardziej podoba się inwestorom. Kuszą przede wszystkim perspektywy przyszłych zysków

Szyld się zmienił, spółka jedzie dalej, a jej przyszłość według ekspertów jest świetlana. W ubiegłorocznej edycji rankingu Giełdowa Spółka Roku biotechnologiczna Selvita była niespodziewanym numerem dwa. Teraz numerem trzy jest Ryvu, czyli dawna Selvita, z której wydzielono działalność usługową, pozostawiając część badawczo-rozwojową.

— Działalność usługowa ma klarowne i przewidywalne przepływy pieniężne, a jednocześnie standardowo działa przy wyższym poziomie zadłużenia — jako taka jest bardziej atrakcyjna dla typowych inwestorów finansowych. Część badawcza natomiast ma gotówkę, ale do wyceny jej potencjału potrzebna jest specjalistyczna wiedza biotechnologiczna — tłumaczył podział Paweł Przewięźlikowski, prezes i główny akcjonariusz Ryvu.

Rynkowe dojrzewanie

Wiedza biotechnologiczna polskich inwestorów w ostatnich latach wyraźnie wzrosła. Gdy Selvita dekadę temu debiutowała na NewConnect, pieniądze na rozwój spółki dawali — jak mówił prezes — głównie giełdowi spekulanci, bo instytucje finansowe od tego rodzaju projektów trzymały się z daleka. Potem przez lata w ramach jednej spółki funkcjonowały dwie nogi biznesowe — poszukiwawcza, z dotowanymi z funduszy unijnych projektami poszukiwania nowych leków, oraz usługowa, prowadząca prace na rzecz innych firm farmaceutycznych oraz generująca stabilne przepływy pieniężne. Rynek jednak dojrzał i takie hybrydy nie są już potrzebne.

— Selvita nauczyła polskich inwestorów tego, jak należy podchodzić do spółek biotechnologicznych. Dzięki temu my nie musimy poświęcać zasobów ludzkich na generującą przychody działalność usługową, żeby sprawozdania finansowe wyglądały bardziej atrakcyjnie. Możemy skupić się na badaniach i rozwoju nowych leków — mówi szef jednego z mniejszych polskich biotechów.

Projekty w kolejce

Ryvu doprowadziło dwa potencjalne leki do pierwszej fazy badań klinicznych na ludziach. Pierwszy to cząsteczka SEL24, która ma być wykorzystywana w terapii ostrej białaczki szpikowej. Już w 2017 r. prawa do SEL24 kupiła włoska grupa Menarini, która teraz odpowiada za prowadzenie badań. Na początku marca Włosi ogłosili zakończenie z sukcesem pierwszej fazy badań, za co Ryvu należy się 7,5 mln zł płatności z tytułu osiągnięcia kamienia milowego.

— Prawdopodobnie po raz pierwszy w historii opracowany przez polską spółkę innowacyjny lek onkologiczny przeszedł pierwszą fazę badań klinicznych. To wyraźnie zwiększa prawdopodobieństwo zakończenia z sukcesem całego projektu i doprowadzenia do rejestracji leku, wzrasta też wiarygodność naszej spółki w branży farmaceutycznej. Oprócz tego na nasze konta wpłynie też gotówka — mówił Paweł Przewięźlikowski.

Drugi zaawansowany projekt to SEL120. Tu w ramach badań klinicznych jesienią ubiegłego roku podano pierwszemu pacjentowi cząsteczkę, która również ma być wykorzystywana w leczeniu ostrej białaczki szpikowej, ale według analityków ma nieco większy potencjał komercyjny niż SEL24. Ten projekt Ryvu na razie rozwija samodzielnie i nie pozyskało partnera branżowego, który mógłby finansować badania — przedstawiciele spółki podkreślali, że chcą to zrobić na znacznie późniejszym etapie niż w przypadku pierwszego projektu, by uzyskać lepsze warunki finansowe.

„W przypadku SEL120 nie spodziewamy się znaczących informacji przed końcem 2020 r., jednak trzeba pamiętać, że tak jak w wypadku SEL24 podczas badania na ludziach mogą wystąpić różne nieprzewidziane okoliczności, mogące czasowo wstrzymać bądź nawet przerwać badanie” — oceniają analitycy Pekao IB. W kolejce jest jeszcze kilka projektów lekowych wczesnej fazy. — Rozwój Ryvu i koncentracja wyłącznie na badaniach pozwoli na przyspieszenie procesów i przełoży się wprost na wyniki oraz wartość projektów lekowych. Doprowadzenie SEL24 do fazy badań klinicznych zajęło nam osiem lat. Dzisiaj bylibyśmy w stanie zrobić to w pięć — mówił Paweł Przewięźlikowski.

Rosnące oceny

Konsekwentna realizacja zapowiedzi przekłada się na sentyment wobec spółki wśród analityków i inwestorów. Już rok temu Selvita była najlepiej ocenianą spółką na GPW pod względem innowacyjności produktówi usług, a na podium znalazła się też w kategoriach „perspektywy rozwoju” (drugie miejsce) i „relacje z inwestorami” (trzecie miejsce). Teraz, gdy działalność badawcza funkcjonuje już pod nazwą Ryvu, kolejność jest nieco inna. Pod względem innowacyjności Ryvu jest drugie, a w kategorii „relacje z inwestorami” dało się wyprzedzić kilku spółkom i spadło na miejsce piąte. Pod względem perspektyw rozwoju o włos wyprzedziło natomiast CD Projekt i zostało ocenione najlepiej wśród notowanych na GPW spółek.

Tym, co wyraźnie poprawiło się w przypadku Ryvu w stosunku do ubiegłego roku, jest ocena kompetencji zarządu. Rok temu Selvita zajmowała w tej kategorii piętnaste miejsce. Teraz zarząd, na którego czele stoi kierujący niegdyś Interią i pracujący w Comarchu Paweł Przewięźlikowski, a za sprawy naukowe odpowiada dr Krzysztof Brzózka, został oceniony gorzej jedynie od menedżerów CD Projektu. Jedyna kategoria rankingu, w której Ryvu nie wypada dobrze lub bardzo dobrze, to „sukces w 2019 r.”. Pod tym względem, zdaniem analityków i zarządzających, plasuje się dopiero pod koniec trzeciej dziesiątki wśród ocenianych spółek. Podobnie było przed rokiem, gdy w kategorii „sukces w 2018 r.” Selvita była 30.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane