Elita giełdy trzyma się mocno

opublikowano: 12-03-2020, 22:00

W czołowej dziesiątce zestawienia Giełdowa Spółka Roku 2019 jest aż sześć spółek, które były w tym gronie przed rokiem. Aż dwie — Ryvu Therapeutics (dawniej Selvita) i CD Projekt — utrzymały się na podium, a producent gier potwierdził klasę, po raz piąty zwyciężając w rankingu, przygotowanym przez „Puls Biznesu”.

Analitycy z biur maklerskich, TFI i OFE oraz zarządzający aktywami ponownie postawili na twórcę wiedźmińskiej sagi. Ich wiara nie zachwiała się nawet po tym, jak już w 2020 r. okazało się w trakcie przeprowadzania badania, że premiera „Cyberpunka 2077” została przełożona z kwietnia na wrzesień.

CD Projekt na pierwsze miejsce rankingu głównego wyniosły najwyższe w giełdowej stawce oceny w kategorii „kompetencje zarządu”, „relacje z inwestorami” i „innowacyjność produktów i usług”. Sukcesy w 2019 r. w połączeniu z wysokimi notami w pozostałych kategoriach pozwoliły natomiast na zajęcie drugiego miejsca spółce Ten Square Games. Producent gier stał się pupilem nie tylko ekspertów, ale także inwestorów, którzy w ubiegłym roku chętnie kupowali jego akcje. Tak dobrze nie wiodło się posiadaczom akcji Ryvu Therapeutics, czyli dawnej Selvity.

Spółka zebrała jednak wysokie oceny od analityków i zarządzających, którzy drugi rok z rzędu umieścili ją na podium — tym razem o stopień niżej, na trzecim miejscu. Za największy atut uznano atrakcyjne perspektywy rozwoju. W tej kategorii spółka zajęła pierwsze miejsce, o 0,1 pkt wyprzedzając CD Projekt. Wysoko oceniono też kompetencje zarządu i innowacyjność, a akcje spółki eksperci umieścili w gronie najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie. W porównaniu z rankingiem z 2018 r. w czołowej dziesiątce pozycje zachowały — oprócz CD Projektu i Ryvu Therapeutics — Wirtualna Polska, Vigo System, 11bit Studios i LPP. Z szerokiej czołówki wypadło z hukiem CCC, Oponeo i OncoArendi, a znacznie niższe noty niż rok wcześniej zebrały także m.in. Kruk, Comarch, Bank Millennium i Santander. W TOP30 miejsce zachował natomiast największy bank — PKO BP. To jedyna spółka, kontrolowana przez skarb państwa, która znalazła się w elicie rankingu. Miano czerwonej latarni rankingu przypadło spółce British Automotive Holding, której perspektywy zmieniły się na gorsze po zmianie warunków współpracy z głównym kontrahentem.

Z łask ekspertów już dawno wypadł CI Games, który zajął w zestawieniu przedostatnie miejsce. Tuż nad nim wylądowało Altus TFI, odczuwające bolesne skutki afery GetBacku. Towarzystwo niedawno straciło pozwolenie na zarządzanie funduszami. Druga z instytucji, zamieszanych w sprawę windykatora — Idea Bank — zajęła piąte miejsce od końca. Ideę i Altusa przedzielił budowlany słabeusz — Trakcja, która według wstępnych danych zakończyła 2019 r. stratą netto w wysokości 135 mln zł.

LAUREACI W POSZCZEGÓLNYCH KATEGORIACH

Kompetencje zarządu

1 CD Projekt 2 Ryvu Therapeutics 3 Dom Development

Innowacyjność produktów i usług

1 CD Projekt 2 Ryvu Therapeutics 3 Vigo System

Relacje z inwestorami

1 CD Projekt 2 Dom Development 3 LPP

Perspektywy rozwoju

1 Ryvu Therapeutics 2 CD Projekt 3 11bit Studios

Sukces w 2019 r.

1 TEN Square Games 2 Dino Polska 3 Dom Development

Jak powstał ranking
Badanie zostało zrealizowane przez „Puls Biznesu” na próbie 119 osób (79 analityków i 40 zarządzających). Oceniali oni 140 spółek wchodzących w skład indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80 według stanu na koniec listopada 2019 r. Eksperci wypełniali ankietę online, zawierającą spersonalizowany zestaw spółek, które pokrywają analitycznie. Uczestnik sondażu oceniał od kilku do kilkudziesięciu spółek, a badanie przeprowadzono od 1 stycznia do 10 lutego 2020 r. Eksperci oceniali w skali 1-7 (według zasady: im korzystniejsza ocena, tym większa liczba przydzielonych punktów) swój poziom znajomości spółki, a także: kompetencje zarządu, perspektywy rozwoju, innowacyjność produktów i usług, sukces spółki w 2019 r., jakość relacji z inwestorami. Te pięć kategorii stanowiło podstawę wyliczenia rankingu głównego. Dla jego przejrzystości uśrednione oceny przeliczono na punkty w skali 1-100. Dodatkowo w badaniu zapytaliśmy o to, czy daną spółkę eksperci poleciliby znajomemu. Poprosiliśmy też o spontaniczne wskazanie atrakcyjnych inwestycyjnie akcji oraz spółki, która najbardziej serio podchodzi do kwestii ESG. W rankingu uwzględniliśmy tylko spółki, które oceniło co najmniej pięciu ekspertów. Jedną spółkę oceniało średnio 12 specjalistów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane