Elita giełdy trzyma się mocno

opublikowano: 12-03-2020, 22:00

W czołowej dziesiątce zestawienia Giełdowa Spółka Roku 2019 jest aż sześć spółek, które były w tym gronie przed rokiem. Aż dwie — Ryvu Therapeutics (dawniej Selvita) i CD Projekt — utrzymały się na podium, a producent gier potwierdził klasę, po raz piąty zwyciężając w rankingu, przygotowanym przez „Puls Biznesu”.

Analitycy z biur maklerskich, TFI i OFE oraz zarządzający aktywami ponownie postawili na twórcę wiedźmińskiej sagi. Ich wiara nie zachwiała się nawet po tym, jak już w 2020 r. okazało się w trakcie przeprowadzania badania, że premiera „Cyberpunka 2077” została przełożona z kwietnia na wrzesień.

CD Projekt na pierwsze miejsce rankingu głównego wyniosły najwyższe w giełdowej stawce oceny w kategorii „kompetencje zarządu”, „relacje z inwestorami” i „innowacyjność produktów i usług”. Sukcesy w 2019 r. w połączeniu z wysokimi notami w pozostałych kategoriach pozwoliły natomiast na zajęcie drugiego miejsca spółce Ten Square Games. Producent gier stał się pupilem nie tylko ekspertów, ale także inwestorów, którzy w ubiegłym roku chętnie kupowali jego akcje. Tak dobrze nie wiodło się posiadaczom akcji Ryvu Therapeutics, czyli dawnej Selvity.

Spółka zebrała jednak wysokie oceny od analityków i zarządzających, którzy drugi rok z rzędu umieścili ją na podium — tym razem o stopień niżej, na trzecim miejscu. Za największy atut uznano atrakcyjne perspektywy rozwoju. W tej kategorii spółka zajęła pierwsze miejsce, o 0,1 pkt wyprzedzając CD Projekt. Wysoko oceniono też kompetencje zarządu i innowacyjność, a akcje spółki eksperci umieścili w gronie najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie. W porównaniu z rankingiem z 2018 r. w czołowej dziesiątce pozycje zachowały — oprócz CD Projektu i Ryvu Therapeutics — Wirtualna Polska, Vigo System, 11bit Studios i LPP. Z szerokiej czołówki wypadło z hukiem CCC, Oponeo i OncoArendi, a znacznie niższe noty niż rok wcześniej zebrały także m.in. Kruk, Comarch, Bank Millennium i Santander. W TOP30 miejsce zachował natomiast największy bank — PKO BP. To jedyna spółka, kontrolowana przez skarb państwa, która znalazła się w elicie rankingu. Miano czerwonej latarni rankingu przypadło spółce British Automotive Holding, której perspektywy zmieniły się na gorsze po zmianie warunków współpracy z głównym kontrahentem.

Z łask ekspertów już dawno wypadł CI Games, który zajął w zestawieniu przedostatnie miejsce. Tuż nad nim wylądowało Altus TFI, odczuwające bolesne skutki afery GetBacku. Towarzystwo niedawno straciło pozwolenie na zarządzanie funduszami. Druga z instytucji, zamieszanych w sprawę windykatora — Idea Bank — zajęła piąte miejsce od końca. Ideę i Altusa przedzielił budowlany słabeusz — Trakcja, która według wstępnych danych zakończyła 2019 r. stratą netto w wysokości 135 mln zł.

LAUREACI W POSZCZEGÓLNYCH KATEGORIACH

Kompetencje zarządu

1 CD Projekt 2 Ryvu Therapeutics 3 Dom Development

Innowacyjność produktów i usług

1 CD Projekt 2 Ryvu Therapeutics 3 Vigo System

Relacje z inwestorami

1 CD Projekt 2 Dom Development 3 LPP

Perspektywy rozwoju

1 Ryvu Therapeutics 2 CD Projekt 3 11bit Studios

Sukces w 2019 r.

1 TEN Square Games 2 Dino Polska 3 Dom Development

Jak powstał ranking
Badanie zostało zrealizowane przez „Puls Biznesu” na próbie 119 osób (79 analityków i 40 zarządzających). Oceniali oni 140 spółek wchodzących w skład indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80 według stanu na koniec listopada 2019 r. Eksperci wypełniali ankietę online, zawierającą spersonalizowany zestaw spółek, które pokrywają analitycznie. Uczestnik sondażu oceniał od kilku do kilkudziesięciu spółek, a badanie przeprowadzono od 1 stycznia do 10 lutego 2020 r. Eksperci oceniali w skali 1-7 (według zasady: im korzystniejsza ocena, tym większa liczba przydzielonych punktów) swój poziom znajomości spółki, a także: kompetencje zarządu, perspektywy rozwoju, innowacyjność produktów i usług, sukces spółki w 2019 r., jakość relacji z inwestorami. Te pięć kategorii stanowiło podstawę wyliczenia rankingu głównego. Dla jego przejrzystości uśrednione oceny przeliczono na punkty w skali 1-100. Dodatkowo w badaniu zapytaliśmy o to, czy daną spółkę eksperci poleciliby znajomemu. Poprosiliśmy też o spontaniczne wskazanie atrakcyjnych inwestycyjnie akcji oraz spółki, która najbardziej serio podchodzi do kwestii ESG. W rankingu uwzględniliśmy tylko spółki, które oceniło co najmniej pięciu ekspertów. Jedną spółkę oceniało średnio 12 specjalistów.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane