Rząd chce jednak wspierać firmy

opublikowano: 06-12-2016, 22:00

Rada Ministrów przyjęła kolejne dwa projekty z tzw. planu Morawieckiego. W kolejce czeka Konstytucja biznesu.

Wicepremier Mateusz Morawiecki nie ogranicza się do deklaracji i prezentowania na slajdach planowanych „dobrych zmian” dla przedsiębiorców. Jego zapowiedzi są przekuwane w konkretne projekty, które po kolei akceptuje rząd. Pierwszy projekt, ustawa o poprawie otoczenia prawnego przedsiębiorców, kilka dni temu została uchwalona przez Sejm. Wczoraj Rada Ministrów przyjęła dwa następne: tzw. pakiet wierzycielski oraz zmiany w Kodeksie postępowania administracyjnego (KPA). Ustawa o ułatwieniu dochodzenia wierzytelności wychodzi naprzeciw postulatom biznesu — ułatwienia pozyskiwania wiedzy o zadłużeniu kontrahentów w celu oceny ich wiarygodności płatniczej. To pomaga podjąć decyzję o wejściu lub nie w relacje biznesowe z potencjalnym klientem. Oczywiste jest, że jeżeli firma ma zbyt duże zadłużenie, w dodatku przeterminowane, to należy poważnie się zastanowić, czy wchodzić z nią w relacje biznesowe. Zmiany mają poprawiać płynność finansową firm oraz zapobiegać zatorom płatniczym. Projekt powołuje do życia rejestr dłużników publicznoprawnych (wobec skarbówki i ZUS, kary administracyjne, grzywny). Trafią do niego zaległości o wartości powyżej 5 tys. zł. Czarna lista dłużników państwa zostanie sprzęgnięta w jeden system z obecnymi rejestrami dłużników prowadzonymi przez pięć biur informacji gospodarczej (BIG). Wystarczy, że firma złoży jeden wniosek do dowolnego BIG-u i otrzyma skonsolidowany raport z wszystkich rejestrów (obecnie trzeba składać osobne wnioski do każdego). Nowością będzie uzyskiwanie z BIG-ów informacji o bezskutecznych egzekucjach komorniczych. „W efekcie powstaną bazy danych zawierające wiarygodny i możliwie pełny obraz stanu wypłacalności kontrahentów” — napisało w uzasadnieniu Ministerstwo Rozwoju. Zmiany w KPA to przede wszystkim ograniczenie wszechwładzy urzędników nad przedsiębiorcami dzięki m.in. wymuszeniu na nich przyspieszenia wydawania decyzji (możliwość mediacji, tzw. milcząca zgoda), wprowadzeniu bardziej klarownych zasad zaskarżania bezczynności organów i przewlekłości procedur w drodze ponaglenia, przyjaznej firmom interpretacji przepisów. Bardzo ważna dla firm ma być zmiana podejścia urzędów do nakładania kar finansowych. Zniesiony będzie ich automatyzm na rzecz wnikliwego badania wszelkich okoliczności sprawy (waga naruszenia, wina firmy, częstotliwość naruszeń, uzyskane korzyści, naprawienie szkody itp.). Zasadą ma być udzielanie pouczeń, a nie kar pieniężnych. Gdy sankcja finansowa będzie nieodzowna, będzie możliwość rozłożenia jej na raty. © Ⓟ

Do Senatu

Pierwszym przyjętym przez rząd i uchwalonym przez Sejm projektem z tzw. planu Morawieckiego jest ustawa o poprawie otoczenia prawnego przedsiębiorców. Najważniejszą wprowadzaną przez nią nowością jest klauzula pewności prawa. Polegać ma na przyznaniu ochrony prawnej firmom w przypadku, gdy zastosują się do ugruntowanej wykładni lub praktyki stosowania prawa. W takiej sytuacji nie spadną na nią kary, dodatkowe podatki, opłaty itp. Przepisy przewidują też możliwość powoływania się na cudze indywidualne interpretacje podatkowe, jeżeli dotyczą tego samego stanu faktycznego i prawnego. Ustawa zawiera także nowe zasady mające ograniczać kontrole firm. Problem w tym, że jednocześnie wpisano do niej wiele wyjątków. Zdaniem ekspertów, są one zbyt pojemne i mogą organom umożliwiać obchodzenie zakazów kontroli. Ustawą zajmie się teraz Senat.

JUŻ PISALIŚMY: „PB” z 9 listopada 2016 r.

Skonsolidowane rejestry dłużników pomogą uniknąć nierzetelnych kontrahentów.

„PB” z 14 listopada 2016 r.: Resort rozwoju mówi stop urzędniczej samowoli.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu