Rząd jest skłonny poprawić estoński CIT

opublikowano: 20-09-2020, 22:00

Resort rozwoju chce podniesienia progu przychodów uprawniającego do korzystania z mechanizmu. MF nie mówi nie.

Estoński CIT to korzystny dla spółek ryczałtowy sposób rozliczania się z podatku dochodowego (ramka). Z jego dobrodziejstwmają czerpać np. spółki inwestujące zyski w maszyny i urządzenia, o ile spełnią określone w ustawie warunki. Wśród nich jest kryterium rocznego przychodu, który nie może przekraczać 50 mln zł.

ZGODA:
ZGODA:
Marek Niedużak, wiceminister rozwoju, sugeruje resortowi finansów objęcie estońskim CIT także średnich firm. MF nie wyklucza takiej zmiany w projekcie.
Fot. Marek Wiśniewski

Eksperci z największych organizacji biznesowych uważają, że próg jest zdecydowanie za niski, co mocno ograniczy krąg beneficjentów. Zaapelowali do MF o jego podniesienie. Okazuje się, że znaleźli sojusznika w rządzie. Marek Niedużak, wiceminister rozwoju, w piśmie do Piotra Patkowskiego, wiceministra finansów, napisał, że „limit przychodów jest zbyt niski i powinien być zwiększony tak, by z tej formy opodatkowania mogły korzystać również średnie firmy”. Podkreślił: „Warto pamiętać, że to właśnie średnie firmy mają większy potencjał inwestycyjny i to właśnie w odniesieniu do nich ryczałtowa forma opodatkowania może przynieść najbardziej efektywny bodziec proinwestycyjny”.

W imieniu MF odpisał wiceminister Jan Sarnowski. Zaznaczył, że próg przychodów w wysokości 50 mln zł umożliwi korzystanie z estońskiego mechanizmu aż 98 proc. podatników CIT. Przyznał jednak, że jego podniesienie np. do 100 mln zł spowodowałoby objęcie nim prawie 99 proc.

„Próg przychodowy został skalibrowany w ten sposób, aby zostały nim objęte podmioty o największych trudnościach w pozyskaniu finansowania, i dla przeważającej większości podatników nie będzie on barierą wejścia. Należy jednak zauważyć, że ryczałt od dochodów spółek kapitałowych w Polsce ma charakter pilotażowy i rozważana jest możliwość podniesienia progu przychodowego, zgodnie z przedstawioną uwagą.” — napisał Jan Sarnowski.

Estoński CIT w pigułce

Prawo do ryczałtowego opodatkowania ma przysługiwać tylko spółkom akcyjnym i z o.o. spełniającym następujące warunki:

  • wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne, których łączne roczne przychody nie przekraczają 50 mln zł więcej niż 50 proc. przychodów pochodzi z realnej działalności gospodarczej
  • średnie roczne zatrudnienie wynosi co najmniej trzy osoby niebędące wspólnikami, nieposiadające udziałów w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania.

Firmy będą miały do wyboru dwa warianty:

  • Ryczałt od dochodów spółek kapitałowych (sp. z o.o. i akcyjnych), czyli system wiążący dochód do opodatkowania z kategoriami prawa bilansowego i polegający na znacznej modyfikacji podstawowych zasad opodatkowania obowiązujących w ustawie o CIT (zmianie ulega m.in. moment powstania obowiązku podatkowego, podstawa opodatkowania, stawki podatkowe).
  • Specjalny fundusz inwestycyjny, który w sensie ekonomicznym umożliwia szybsze rozliczenie amortyzacji środków trwałych w kosztach podatkowych z uwzględnieniem dotychczasowych (klasycznych) zasad opodatkowania.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane