Rząd ma plan przyjęcia euro

JKW
opublikowano: 27-10-2010, 00:00

Kiedy usztywnić kurs,

Kiedy usztywnić kurs,

kiedy drukować banknoty,

kiedy stosować podwójne

ceny? Niby wiadomo,

ale daty nie padają.

Rada Ministrów przyjęła projekt Ram Strategicznych Narodowego Planu Wprowadzenia Euro — przygotowaną przez resort finansów mapę drogową wprowadzenia unijnej waluty. Rząd podtrzymał stanowisko, że nie wyznacza żadnych konkretnych dat. Dokument zawiera jednak harmonogram potrzebnych działań rządu i banku centralnego od momentu podjęcia decyzji o przystąpieniu do strefy euro do finału tego procesu.

— Polska nadal jest zdecydowana wprowadzić euro i to jest cel strategiczny tego rządu. Przyjęcie euro powinno nastąpić w najbliższym, bezpiecznym terminie — tłumaczy Ludwik Kotecki, wiceminister finansów i pełnomocnik rządu odpowiedzialny za integrację walutową.

Według rządu, proces ma trwać 36 miesięcy i zacząć się od decyzji o wprowadzeniu Polski do ERM2 ("poczekalni" strefy euro, oznaczającej usztywnienie złotego do euro). 14 miesięcy przed zakładanym przyjęciem euro, NBP musi zacząć zabezpieczać banknoty i monety, a dziesięć miesięcy później — zacząć dostarczać je bankom, a te firmom i ludności. Sześć miesięcy przed wprowadzeniem euro w sklepach i punktach usługowych mają zacząć obowiązywać ceny w obu walutach. Po sześciu miesiącach od wprowadzenia euro (ale nie później niż po dwunastu) będzie można znieść cenę w złotych. Sklepy będą mogły przestać przyjmować złote pół roku po wstąpieniu Polski do Eurolandu — do tego czasu będzie funkcjonował tzw. podwójny obieg.

Analitycy Ministerstwa Finansów — na podstawie dostępnych wcześniej prac naukowych — oszacowali też wpływ integracji walutowej na wzrost gospodarczy Polski. Ich zdaniem, w pierwszym roku po wprowadzeniu euro podniesie PKB o 0,9-1,9 proc., a konsumpcję prywatną o 0,3-0,9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy