Rząd szuka awaryjnej drogi do euro

RMF FM
opublikowano: 13-11-2008, 13:24

Premier Donald Tusk zlecił ekspertyzy, które mają dać odpowiedź na pytanie, czy bez zmiany konstytucji Polska może rozstać się ze złotym - dowiedział się reporter RMF FM Konrad Piasecki. W ten sposób rząd chciałby ominąć opór Prawa i Sprawiedliwości, które byłoby gotowe zgodzić się na zmianę konstytucji w zamian za przeprowadzenie referendum w  sprawie euro.

Więcej szans wydaje się mieć w tej sytuacji inny pomysł - by nie czekając na to, aż PiS zgodzi się na zmianę konstytucji, wejść do tzw. korytarza, czyli poczekalni, z której po dwóch latach – a więc już po kolejnych wyborach parlamentarnych – można by wskoczyć do strefy euro. To jednak scenariusz ryzykowny, zakłada bowiem, że następne wybory dadzą konstytucyjną większość popierającą euro. Mimo to jest w tej chwili najpoważniej rozważany. Platforma Obywatelska wciąż nie ma ochoty na referendum, a bez niego PiS nie zgodzi się na zmianę konstytucji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RMF FM

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rząd szuka awaryjnej drogi do euro