Rząd ułatwi budowę tuneli

opublikowano: 05-06-2017, 22:00

Kolejarze nie będą musieli kupować gruntów, by budować tunele. Łatwiej będzie wykonać przejazd pod łódzkimi kamienicami.

Przygotowując się do realizacji programu inwestycji, wartego 67 mld zł, kolejarze próbują pokonać wiele problemów. Mają na przykład kłopot z budową tuneli, a dokładniej — z pozyskaniem gruntów pod ich wykonanie. Dlatego rząd zamierza zmienić przepisy, by PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK) lub samorządy mogły użytkować nieruchomości potrzebne do budowy i utrzymania tuneli. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB), które proponuje zmiany prawne, twierdzi, że obecnie konieczne jest odkupienie gruntów przez skarb państwa lub PKP PLK.

Zobacz więcej

Reuters/Forum

„Przeniesienie własności nieruchomości, w szczególności w terenie zurbanizowanym, wraz ze stojącymi na nich kamienicami, jest rozwiązaniem nieracjonalnym ze względu na koszty, przejęcie zbędnych gruntów, infrastruktury mieszkaniowej oraz nieprzewidywalne problemy własnościowe” — napisano w zapowiedzi dotyczącej prac legislacyjnych. Rozwiązaniem ma być użytkowanie gruntów przez podmioty finansujące inwestycje kolejowe. Właściciele mogą liczyć na odszkodowanie.

„Prawo użytkowania przyznawane PKP PLK lub jednostce samorządu terytorialnego pozwoli na prowadzenie działań inwestycyjnych (oraz utrzymaniowych) w zakresie budowy tuneli bez koniecznościwykupu gruntów, pod którymi przebiega budowana infrastruktura” — napisano w zapowiedzi.

Rząd i parlament muszą spieszyć się ze zmianą przepisów, bo kolejarze już szykują się do wykonania jednej z inwestycji, której nie da się wykonać sprawnie bez legislacyjnych modyfikacji. — Zmiany są niezbędne, by zbudować tunel w Łodzi — mówi Jakub Majewski, prezes Fundacji ProKolej.

W trwającym przetargu na realizację tej inwestycji najtańszą ofertę złożyło konsorcjum firm Gülermak i Mosty Łódź. Zaproponowali 1,36 mld zł. W przyszłości natomiast nowe przepisy mogą być wykorzystane przy modernizacji stołecznej linii średnicowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy