Rząd ułatwi życie deweloperom

opublikowano: 20-06-2018, 22:00

Rada Ministrów przyjęła projekt specustawy mieszkaniowej, która ma pięciokrotnie skrócić czas przygotowania inwestycji.

Nowe przepisy, o których przygotowywaniu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju głośno było od miesięcy, mają wesprzeć inwestorów budowlanych — przede wszystkim skracając czas przygotowania inwestycji z pięciu lat do roku.

Specustawa mieszkaniowa, która została przygotowana przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju kierowane przez Jerzego Kwiecińskiego. Specustawa umożliwi m.in. wykorzystanie terenów rolnych w administracyjnych granicach miast, a także gruntów pokolejowych, powojskowych i poprzemysłowych.
Fot. Marek Wiśniewski

Plusy i minusy

Specustawa umożliwi m.in. wykorzystanie gruntów, które dotychczas nie były brane pod uwagę przy budownictwie mieszkaniowym, m.in. terenów rolnych w administracyjnych granicach miast, a także pokolejowych, powojskowych i poprzemysłowych.

— Specustawa ma ułatwić realizację zapowiedzi o budowie setek tysięcy mieszkań w programie Mieszkanie Plus. Niesie sporo ułatwień — m.in. możliwość pominięcia, za zgodą gminy, planu zagospodarowania przestrzennego. Przy nieroztropnym korzystaniu z niej może jednak dojść do jeszcze większego chaosu urbanistycznego, niż obserwujemy dziś — uważa Marcin Krasoń, analityk rynku nieruchomości w firmie Home Broker.

Jego zdaniem, niewątpliwą zaletą nowego prawa jestzwiększenie dostępności mieszkań, zarówno do kupna, jak i na wynajem.

— Pytanie tylko, jakiej jakości będzie budowana w ten sposób tkanka miejska — zastanawia się Marcin Krasoń.

Wątpliwości ma także Jarosław Skoczeń, członek zarządu Emmerson Realty.

— Każde działanie, które ograniczy biurokrację i skróci czas przygotowania inwestycji, jest ważne i potrzebne. Najważniejsze jest chyba jednak to, by takie działania nie przyczyniły się do chaosu i w efekcie nie przyniosły odwrotnego skutku. W większości miast i małych miejscowości nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, jeżeli teraz decyzje o tym, co i gdzie wybudować, będą podejmowane w trybie doraźnym, może się okazać, że za chwilę np. budownictwo wielorodzinne będzie pomieszane z jednorodzinnym, co nie zostanie dobrze odebrane przez lokalną społeczność — tłumaczy Jarosław Skoczeń.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Zaznacza jednak, że w Polsce potrzeby mieszkaniowe są ogromne i każda inicjatywa, która pozwoli więcej budować, jest bardzo potrzebna.

— Myślę że po początkowym zamieszaniu samorządy poradzą sobie z szybkim, ale rozsądnym wydawaniem pozwoleń na budowę domów i mieszkań na gruntach, które są najlepiej przystosowane do danej inwestycji — twierdzi Jarosław Skoczeń.

Więcej zadań

Eksperci zwracają jednocześnie uwagę na obowiązki formalne, jakie specustawa nakłada na inwestorów.

— W dokumencie określono standardy, jakie inwestycja musi spełniać, by uzyskać pozwolenie na budowę. Chodzi m.in. o wymogi dotyczące dostępu do drogi publicznej, uzbrojenia terenu czy usytuowania w określonej odległości od infrastruktury publicznej — wymienia Maciej Górka, dyrektor ds. rozwoju w E-bazanieruchomosci.pl.

Standardy urbanistyczne różnią się w zależności od liczby mieszkańców danej gminy. Samorząd będzie miał prawo zwiększyć albo zmniejszyć w uchwale wymagania wobec inwestora, ale tylko do 50 proc. założonych wskaźników. Zgodnie z projektem, specustawa będzie obowiązywać przez 10 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane