Rząd USA wpisał Xiaomi na czarną listę

ARŻ, Bloomberg
opublikowano: 15-01-2021, 11:30

Producent smartfonów jest jedną z firm wpisanych w piątek na amerykańską czarną listę za rzekome powiązania wojskowe. To część ostatniej krucjaty administracji Donalda Trumpa przeciwko Chinom na kilka dni przed objęciem władzy przez prezydenta elekta Joe Bidena.

Xiaomi(23.12.2020)
Xiaomi(23.12.2020)
Paul Yeung

Xiaomi jest jedną z dziewięciu firm dodanych do listy Departamentu Obrony, co ograniczy amerykańskie inwestycje w jej papiery wartościowe. O powiązania wojskowe oskarżono także m.in. producenta samolotów Comac i giganta naftowego CNOOC.

„Ten środek administracji Trumpa po raz kolejny pokazuje opinii publicznej i społeczności międzynarodowej, czym są jednostronność, podwójne standardy i zastraszanie” - powiedział w piątek na konferencji w Pekinie rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian. “Będziemy wspierać nasze firmy, aby bronić ich interesów zgodnie z prawem” - dodał.

Według International Data Corporation, Xiaomi wyprzedziło Apple’a w sprzedaży smartfonów w trzecim kwartale 2020 roku. Jeśli zakaz nie zostanie cofnięty, chiński producent może zostać usunięty z giełd w USA i globalnych indeksów porównawczych. Akcje Xiaomi straciły 10 proc. na zamknięciu giełdy w Hongkongu.

“Xiaomi przestrzega prawa i działa zgodnie z odpowiednimi regulacjami jurysdykcji w krajach, w których prowadzi swoją działalność. Dostarcza produkty i usługi do użytku cywilnego i komercyjnego. Firma potwierdza, że nie jest własnością, nie jest kontrolowana ani nie jest powiązana z chińskim wojskiem i nie jest „komunistyczną chińską firmą wojskową” jak to definiuje NDAA. Firma podejmie odpowiednie działania w celu ochrony interesów Spółki oraz jej akcjonariuszy“ - stwierdziło Xiaomi w swoim oświadczeniu.

Decyzja administracji Trumpa sprawi, że jego kampania nacisku na Chiny pozostanie w mocy na długo po ustąpieniu z urzędu. Podczas, gdy Biden i wielu Demokratów twierdzą, że są przeciwnikami strategii poprzednika, wprowadzone ograniczenia dadzą nowemu prezydentowi USA większą przewagę nad Pekinem w trakcie przyszłych negocjacji handlowych.

Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane