Rząd zajmie się strefami

opublikowano: 07-10-2014, 00:00

Trzy kluczowe dokumenty, które mają zachęcić do inwestycji, staną dziś na obradach Rady Ministrów.

Idą zmiany w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE). Podczas dzisiejszych obrad rząd ma w planach trzy ważne projekty: nowelizację ustawy o SSE, rozporządzenie w sprawie kryteriów włączania gruntów i rozporządzenie dotyczące nowych zasad pomocy publicznej. Rozporządzenia wejdą w życie w dwa tygodnie od uchwalenia przez rząd a projekt nowelizacji ustawy trafi pod obrady Sejmu.

— Najważniejszy jest projekt dotyczący pomocy publicznej, bo pozwoli strefom ponownie wydawać zezwolenia — komentuje Marek Sienkiewicz z Deloitte.

Od 1 lipca zmieniły się w Unii Europejskiej zasady udzielania pomocy publicznej. Przede wszystkim spadły dopuszczalne poziomy. Limit 50 proc. pozostanie tylko w województwach lubelskim, podkarpackim, warmińsko-mazurskim i podlaskim. W pozostałych spada do 35 i 25 proc., a w Warszawie i niektórych podregionach warszawskich — 20 proc., a potem 15 proc.

— Pozostałe zapisy są dość liberalne, bardziej, niż można się było spodziewać. Na przykład delokalizacja — konieczna jest zgoda Komisji Europejskiej na pomoc publiczną, gdy w ciągu dwóch lat przed inwestycją i po niej dojdzie do zamknięcia działalności przez przedsiębiorcę, a nie całą grupę kapitałową. Jest jednak także łyżka dziegciu: nowe poziomy pomocy publicznej obowiązują do końca 2016 r., potem mają zostać dalej obniżone — wskazuje Marek Sienkiewicz.

Nowe kryteria dotyczące włączania do stref gruntów prywatnych obniżają wymagania w zależności od stopy bezrobocia. Nowelizacja ustawy m.in. uniemożliwia wygaszenie zezwolenia przez przedsiębiorcę. Przewiduje też wprowadzenie do rad nadzorczych spółek zarządzających strefami przedstawiciela Ministerstwa Finansów zamiast wojewody. Poszerza również kompetencje zarządów SSE — mają m.in. budować klastry.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane