Rządowy plan na kolejki

PAP
17-01-2014, 06:49

Ministerstwo Zdrowia ma gotowy pomysł, jak skrócić oczekiwanie na wizytę u lekarza. Eksperci są sceptyczni, informuje "Rzeczpospolita".

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, fot. Marek Wiśniewski
Zobacz więcej

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, fot. Marek Wiśniewski

Więcej badań od lekarza rodzinnego, elektroniczna weryfikacja zapisów oraz dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne - takie plany Ministerstwo Zdrowia przedstawi premierowi Donaldowi Tuskowi jako receptę na skrócenie kolejek w służbie zdrowia.

Główny pomysł to odciążenie przychodni specjalistycznych. Mają w tym pomóc lekarze rodzinni. "Chcemy płacić im inaczej. Oprócz stałej kwoty za każdego pacjenta dostaną pieniądze za badania, które przeprowadzą zamiast specjalistów" - mówi Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia. Podkreśla, że obecny system się nie sprawdził.

Eksperci oceniają, że choć zmiany idą w dobrym kierunku, to nie uzdrowią systemu. "Możemy pacjentom przeprowadzać więcej badań, ale na to potrzeba więcej pieniędzy i doposażenia gabinetów" - mówi Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego, organizacji zrzeszającej lekarzy rodzinnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Medycyna / Rządowy plan na kolejki