Rządowy plan na kolejki

PAP
opublikowano: 17-01-2014, 06:49

Ministerstwo Zdrowia ma gotowy pomysł, jak skrócić oczekiwanie na wizytę u lekarza. Eksperci są sceptyczni, informuje "Rzeczpospolita".

Zobacz więcej

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, fot. Marek Wiśniewski

Więcej badań od lekarza rodzinnego, elektroniczna weryfikacja zapisów oraz dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne - takie plany Ministerstwo Zdrowia przedstawi premierowi Donaldowi Tuskowi jako receptę na skrócenie kolejek w służbie zdrowia.

Główny pomysł to odciążenie przychodni specjalistycznych. Mają w tym pomóc lekarze rodzinni. "Chcemy płacić im inaczej. Oprócz stałej kwoty za każdego pacjenta dostaną pieniądze za badania, które przeprowadzą zamiast specjalistów" - mówi Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia. Podkreśla, że obecny system się nie sprawdził.

Eksperci oceniają, że choć zmiany idą w dobrym kierunku, to nie uzdrowią systemu. "Możemy pacjentom przeprowadzać więcej badań, ale na to potrzeba więcej pieniędzy i doposażenia gabinetów" - mówi Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego, organizacji zrzeszającej lekarzy rodzinnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu