Rzecznik MŚP chce wykładni o kontrolach L4

opublikowano: 28-01-2019, 22:00

Wymaganie od pracodawców kontroli i comiesięcznego raportowania wykorzystywania zwolnień lekarskich przez pracowników może być sprzeczne z prawem — napisał Adam Abramowicz, rzecznik MŚP, do Elżbiety Rafalskiej, minister pracy.

Rzecznik zwraca się o wykładnię, czy nałożenie przez ZUS takiego obowiązku na przedsiębiorców ma podstawę prawną. Podkreśla, że według ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego takie działania w razie choroby i macierzyństwa są uprawnieniem.

Tymczasem rozporządzenie do niej, na które ZUS się powołuje, wskazuje na obowiązek płatnika składek do kontrolowania zaświadczeń lekarskich. Rzecznik zauważa, że akt wykonawczy jest sprzeczny z ustawą i jako taki nie może stanowić podstawy prawnej dla ZUS.

— Jeśli ustawodawca dał pracodawcy prawo do kontroli, to nie przymuszajmy go, by z tego prawa korzystał i nie żądajmy sterty dodatkowych sprawozdań od ludzi, którzy na buchalterię nie mają czasu — mówi Adam Abramowicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane