Rzeszowska grupa zagranicą stoi

MGA
opublikowano: 27-08-2012, 00:00

Już ponad 70 proc. przychodów i połowa zysków informatycznej grupy pochodzi spoza Polski.

Wejście na rynek rosyjski wpisuje się w strategię rozwoju Asseco Poland, której osią jest ekspansja zagraniczna. Jej efekty pokazują opublikowane w piątek wyniki grupy za pierwszą połowę roku. Przychody rzeszowskiego giganta wyniosły prawie 2,7 mld zł i były 14 proc. wyższe niż przed rokiem, a zysk netto urósł o 11 proc. do 204 mln zł. Wyniki były nieco lepsze od oczekiwań analityków, szczególniepo stronie przychodowej. Jednak ważniejsza jest struktura przychodów i zysków. Już 70 proc. przychodów i prawie połowa zysków jest wypracowywanych przez spółki zagraniczne wchodzące w skład grupy. Dodatkowo krajowa część giganta rozwija się dużo wolniej od zagranicznej. Asseco Poland i Asseco Business Solutions (jeden z czołowych dostawców systemów ERP w Polsce) wypracowały razem 761 mln zł przychodów (wzrost o 0,6 proc. rok do roku) i miały prawie 154 mln zł (wzrost o 1,5 proc.). Największy spadek odnotowano w przychodach z obszaru administracji publicznej, a wzrost w infrastrukturze i ubezpieczeniach społecznych. Przychody spółki matki spadły o 1,5 proc. Niższe obroty zanotował m.in. pion PKO BP, administracji publicznej i kluczowych klientów. Na tym tle wyniki zagranicznej części grupysą bardzo dobre. Najszybszy wzrost odnotowuje część izraelska. Przychody Formula Systems wzrosły o 30 proc. do 1,18 mld zł, a zysk netto o ponad 20 proc. do 70 mln zł. Wyniki poprawił także dywizja środkowoeuropejska oraz bałkańska. Słabiej niż rok temu wypadła działalność na rynkach zachodnioeuropejskich. W pierwszym półroczu rzeszowska grupa powiększyła się o kilka pomiotów. Asseco kupiło m.in. izraelski Netwise Aplications, czeski NZ Servis oraz polskie CK Zeto. Wokół tego ostatniego podmiotu ma być budowana regionalna grupa integracyjna, co jest szansą na zwiększenie przychodów.

90,7 mln zł Taki zysk netto wypracowała grupa Asseco w II kwartale. Analitycy spodziewali się 84,8 mln zł. Przychody wyniosły 1,393 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MGA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu