Są szanse na kolejne wezwanie

opublikowano: 19-08-2018, 22:00

Inwestorzy zainteresowali się Orłem Białym. Możliwe, że zmieni się główny akcjonariusz.

Orzeł Biały, notowany na GPW producent ołowiu rafinowanego, specjalizujący się w recyklingu zużytych akumulatorów ołowiowych, otrzymał niewiążące propozycje inwestycyjne, w tym przewidujące możliwość zakupu od 66 do 100 proc. akcji.

Oferty to wynik prowadzonego przeglądu opcji strategicznych, który zmierza do uzyskania wsparcia kapitałowego. Szczegółów nie ujawniono. 60,6 proc. akcji spółki, wycenianej na 216,5 mln zł (to poniżejwartości księgowej, która wynosi 268 mln zł), ma NEF Battery Holdings, należy do grupy PineBridge. NEF w ubiegłym roku ogłosił wezwanie na 39,45 proc. akcji spółki, ale cena 8,65 zł nie zachęciła nikogo do odpowiedzi. 12,9 proc. akcji należy do OFE PZU Złota Jesień, 8,27 proc. do Altus TFI.

W maju poniżej 5 proc. zszedł Quercus TFI. Gdyby doszło do wezwania, cena nie mogłaby być niższa od średniej ceny rynkowej z okresu sześciu miesięcy, poprzedzających ogłoszenie wezwania, a przypadku zamiaru kupna co najmniej 66 proc., także nie niższa niż średnie za trzy miesiące.

Według raportu firmy KPMG, w 2017 r. inwestorzy na GPW gotowi byli płacić średnio 8,6 proc. premii ponad ustawową średnią. Rok wcześniej było to 14,6 proc. (to średnia ważona wartością wezwań). Udanych wezwań było w ubiegłym roku 26.

W czerwcu walne Orła Białego zgromadzenie uchwaliło wypłatę dywidendy w wysokości 1,12 zł na akcję, za czym optowała rada nadzorcza i główny akcjonariusz, a czego nie chciał zarząd. Dywidenda zostanie wypłacona 14 września. W 2017 r. Orzeł Biały zanotował 677 mln zł przychodów (wobec 537 mln zł w 2016 r.), a zysk netto wyniósł 15,9 mln zł, wobec 4,3 mln zł straty rok wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu