Sąd w USA kazał zapłacić 100 mln USD samozwańczemu twórcy bitcoina

opublikowano: 06-12-2021, 19:23

W sądzie federalnym w Miami zapadł wyrok, który według skazanego na zapłatę 100 mln USD australijskiego informatyka dowodzi, że to on jest Satoshim Nakamoto, legendarnym twórcą bitcoina, informuje Bloomberg.

Craig Wright został pozwany przez brata zmarłego w 2013 roku Dave’a Kleimana. Żądał on dla spadkobierców połowy z nawet 1,1 mln bitcoinów, które Wright i Kleiman mieli jakoby wspólnie „wykopać” na początku istnienia kryptowaluty, a których własność przypisywana jest jej twórcy, tajemniczemu Satoshi Nakamoto.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Po trwającym trzy tygodnie procesie i tygodniu ustalania wyroku sąd nakazał Wrightowi zapłacenie 100 mln USD tytułem odszkodowania za przywłaszczenie sobie praw do własności intelektualnej Kleimana. Po usłyszeniu werdyktu Wright powiedział, że nigdy wcześniej nie odczuł tak wielkiej ulgi. Zapowiedział, że nie będzie odwoływał się od wyroku. Stwierdził, że dowodzi on iż to on jest twórcą bitcoina.

- Sąd w oczywisty sposób ustalił, że to ja, bo w innym przypadku nie przyznawałby odszkodowania – powiedział Wright.

Bloomberg przypomina, że głoszenie przez Wrighta iż to on stworzył bitcoina od lat budzi wątpliwości. Sceptycy wskazują, że gdyby tak było miałby dostęp do kryptowaluty należącej do Satoshi Nakamoto, czego do tej pory nie udowodnił. Sąd w Miami dał mu powód, aby to w końcu zrobił.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane