Samoobrona zapowiada poprawki do projektu budżetu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-01-2006, 17:31

Przeznaczenie środków z dodatkowej wpłaty z zysku Narodowego Banku Polskiego, m.in. na paliwo rolnicze i Fundusz Pracy - to jedne z poprawek do projektu budżetu na 2006 r., które zamierza złożyć Samoobrona podczas II czytania projektu. Klub Samoobrony ma we wtorek zaopiniować poprawki.

Przeznaczenie środków z dodatkowej wpłaty z zysku Narodowego Banku Polskiego, m.in. na paliwo rolnicze i Fundusz Pracy - to jedne z poprawek do projektu budżetu na 2006 r., które zamierza złożyć Samoobrona podczas II czytania projektu. Klub Samoobrony ma we wtorek zaopiniować poprawki.

    Jak powiedziała PAP wiceprzewodnicząca Komisji Finansów Renata Rochnowska (Samoobrona), klub chce przeznaczyć środki z dodatkowej wpłaty z zysku NBP na dopłaty do paliwa rolniczego (150 mln zł), na dotacje dla Funduszu Pracy na aktywne zwalczanie bezrobocia (100 mln zł), na Fundusz Dopłat związany z rządowym programem budowy mieszkań (90 mln zł) i na Fundusz Termomodernizacji (60 mln zł).

    NBP podał w ubiegłym tygodniu, że zysk Banku wyniesie w 2005 r. 1,23 mld zł zamiast planowanych wcześniej 476 mln zł. Sejmowa Komisja Finansów przeznaczyła już 230 mln zł - na dopłaty do paliwa rolniczego (200 mln zł) i Inspekcję Weterynaryjną (30 mln zł). Do zagospodarowania pozostało jeszcze ok. 480 mln zł z dodatkowej wpłaty NBP.

    Rochnowska przypomniała, że na paliwo rolnicze zostało już przeznaczone w projekcie budżetu 450 mln zł plus 200 mln zł przeznaczone na ten cel przez Komisję Finansów. "My proponujemy jeszcze 150 mln zł" - powiedziała Rochnowska, dodając, że celem Samoobrony będzie całkowite zwolnienie paliwa rolniczego z podatku akcyzowego.

    Inne proponowane przez Samoobronę poprawki to zmniejszenie o 5 mln zł środków na Centralne Biuro Antykorupcyjne i przeznaczenie tej kwoty na szpitale kliniczne. "Jesteśmy za powołaniem urzędu, ale uważamy, że urząd na tym nie ucierpi" - powiedziała.

    Klub chce też zmniejszyć środki na szczepionkę przeciw ptasiej grypie o 4,7 mln zł i przeznaczyć na Centralny Instytut Ochrony Pracy, żeby dostosować warunki pracy do warunków UE. Opowiada się też za zwiększeniem o 10 mln zł pieniędzy na Ochotnicze Hufce Pracy, a środki na ten cel pochodziłyby z "różnych źródeł". Chce też przeznaczyć 3 mln zł na Izby Rolnicze.

    Wcześniej przewodniczący Samoobrony Andrzej Lepper zapowiedział we wtorek, że Samoobrona poprze budżet. "Budżet, w kształcie jakim jest po uwzględnieniu pewnych poprawek, jest do przyjęcia. Konkretnie chcemy, aby ten budżet poszedł w kierunku polityki prosocjalnej. Jest 1 mld zł na rodziny wiejskie, 200 mln zł na paliwa rolnicze i uważamy, że w takim kształcie budżet przejdzie" - powiedział Lepper dziennikarzom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Samoobrona zapowiada poprawki do projektu budżetu