Samorząd warszawski ściga dłużników alimentacyjnych

DI
opublikowano: 25-01-2010, 11:47

Mieszkasz w stolicy? Nie płacisz alimentów? Uważaj, możesz trafić na listę dłużników z donosu samorządowców.

Od początku tego roku Urząd Miasta Stołecznego Warszawy rozpoczął współpracę z firmą InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej. Osoby, które nie wywiązują się wobec swoich dzieci z obowiązku alimentacyjnego, trafią do bazy dłużników. Ich dane będą umieszczane w Centralnej Ewidencji Dłużników bez wcześniejszego uprzedzenia w razie powstania zaległości z tytułu świadczeń alimentacyjnych za okres dłuższy niż sześć miesięcy.
- Przepisy umożliwiające samorządom dopisywanie dłużników alimentacyjnych do baz biur informacji gospodarczych weszły w życie 1 października 2008 r. Zmiany w ustawodawstwie stworzyły efektywne narzędzie egzekwowania należności od dłużników alimentacyjnych. Za pośrednictwem biur informacji gospodarczej możemy mobilizować dłużników do spłacania zaległości. Liczymy, że na tej współpracy skorzystają przede wszystkim rodziny dłużników, a zwłaszcza osoby najbardziej bezbronne, czyli dzieci, które nie otrzymują zasądzonych na ich rzecz alimentów – komentuje Bogdan Jaskołd, dyrektor Biura Polityki Społecznej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.
Jak chwali się BIG InfoMonitor, od wejścia w życie nowych zapisów organy samorządowe odzyskały za jego  pośrednictwem ponad 215 mln zł zadłużenia z tytułu świadczeń alimentacyjnych.
Obecnie w Sejmie trwają prace nad kolejnymi zmianami – powstaje nowa ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych, która umożliwi jednostkom samorządowym wpisywanie do BIG informacji dotyczących zadłużenia konsumentów i przedsiębiorców z różnych tytułów, a nie tylko dłużników alimentacyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane