Partnerem sekcji jest TAURON

Samorządy inwestują w specjalistów

MBE
27-07-2010, 14:38

Rynek pracy łaknie wykwalifikowanych specjalistów. Wkrótce będzie o nich łatwiej - mówią samorządowcy.

Małopolska ruszyła z potężnym projektem, który ma unowocześnić kształcenie zawodowe. W tym kierunku idą też pozostałe województwa. W modernizacji szkolnictwa zawodowego pomagają im fundusze unijne.
- Przez wiele lat w Polsce kładziono nacisk na rozwój kształcenia ogólnego, zapominając o edukacji przygotowującej do wykonywania konkretnego zawodu. W ramach przedsięwzięcia realizowane będą przede wszystkim kursy i szkolenia umożliwiające młodym ludziom nabycie konkretnych kwalifikacji i uprawnień zawodowych - tłumaczy Marek Nawara, marszałek Małopolski.

Marek Nawara, marszałek Małopolski
Zobacz więcej

Marek Nawara, marszałek Małopolski

Z Regionalnych Programów Operacyjnych i Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki jest do rozdania kilkadziesiąt milionów złotych. Szkoły mogą skorzystać z dotacji na modernizację budynków i programów kształcenia. To właśnie treść programowa, według pracodawców, nie odpowiada potrzebom rynku.

Dzięki unijnym pieniądzom szkoły mogą inwestować w infrastrukturę oraz umiejętności. Najlepiej jeśli jedno idzie w parze z drugim. Tak jest na Dolnym Śląsku, gdzie samorząd województwa razem z powiatami prowadzi dwa uzupełniające się projekty. Pierwszy z nich ma stworzyć dziewięć centrów kształcenia zawodowego w kluczowych branżach m.in. mechanicznej, turystycznej, budowlanej i informatycznej. Za 52 mln zł zostanie do nich zakupione wyposażenie.

Szczegóły projektów oraz mapa źródeł i form wsparcia szkolnictwa zawodowego we wszystkich województwach we wtorkowym „PB”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Samorządy inwestują w specjalistów