Samorządy podliczyły koszty oświaty

AR
opublikowano: 10-04-2019, 14:25

Samorządowcy z ZMP i innych związków domagają się większego udziału państwa w finansowaniu oświaty. Z roku na rok do wynagrodzeń nauczycieli dopłacają więcej.

70,5 mld zł - tyle, zdaniem samorządów, kosztuje łącznie utrzymanie szkół publicznych w Polsce. Z tego ok. 33 proc. finansują budżety gmin i powiatów. 

Za organizację przedszkoli, szkół podstawowych, średnich i  zawodowych na swoim terenie odpowiadają samorządy, czyli gminy i powiaty. Na ten cel otrzymują wsparcie z budżetu państwa - tzw. subwencję oświatową oraz inne dotacje. W 2018 r. łącznie było to 47 mld zł - wynika z raportu opracowanego przez Związek Miast Polskich (ZMP) wspólnie z innymi organizacjami samorządowymi.

Rośnie udział samorządów

Całkowite koszty utrzymania szkół w ub. roku samorządy oceniły na wspomniane 70,5 mld zł. Różnicę pomiędzy tą kwotą i nakładami z budżetu państwa musiały pokryć, zgodnie z prawem, z własnych kas, które są zasilane lokalnymi podatkami (np. od nieruchomości) oraz udziałami w podatku PIT - łącznie gminy i powiaty wydały z własnych budżetów na szkoły 23,4 mld zł.

Na wynagrodzenia w oświacie samorządy łącznie wydały w 2018 r. 50,5 mld zł, z czego 85 proc. pokryła subwencja oświatowa od państwa.  Do całkowitych kosztów oświaty nie wlicza się wydatków majątkowych, czyli wydatków na inwestycje (np. rozbudowy szkół). Te ostatnie wyniosły w ub. roku 5,3 mld zł. 

Różnicę pomiędzy dotacjami z budżetu państwa a łącznymi wydatkami na oświatę, samorządowcy nazywają luką płacową. Jej wielkość zwykle różni się w zależności od tego, czy mówimy o gminach miejskich, wiejskich czy innych jednostkach samorządu terytorialnego (JST). ZMP domaga się wyrównania tej luki z budżetu państwa. Podkreśla, że finansowanie oświaty pochłania coraz więcej pieniędzy z lokalnych budżetów, kosztem lokalnych inwestycji. W związku z tym postuluje o zwiększenie subwencji oświatowej. 

"Mniej na rozwój"

„W kolejnych latach zmniejszała się z powodu tej luki nadwyżka operacyjna JST, to znaczy możliwości finansowania rozwoju" - piszą autorzy raportu. Koszty "zmian w systemie oświaty oraz niedoszacowania nakładów przekazywanych samorządom na podwyżki płac nauczycieli w latach 2017 – 2018" szacują na kwotę 6,6 mld zł. Od 2015 r. łączne wydatki na pensje dla nauczycieli i wychowawców wzrosły o ok. 5 mld zł. 

Samorządowcy policzyli, że choć kwota subwencji oświatowej co roku rośnie (nieprzerwanie od 2004 r.), to relatywnie do łącznych wydatków budżetu państwa i PKB - maleje.

„W omawianym okresie (w latach 2004-18 - przyp. red.) relacja kwoty subwencji oświatowej do wydatków budżetu państwa spadła 12,7 proc. do 11,04 proc.” - czytamy w raporcie.  

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy