Samorządy podliczyły koszty oświaty

AR
opublikowano: 10-04-2019, 14:25

Samorządowcy z ZMP i innych związków domagają się większego udziału państwa w finansowaniu oświaty. Z roku na rok do wynagrodzeń nauczycieli dopłacają więcej.

70,5 mld zł - tyle, zdaniem samorządów, kosztuje łącznie utrzymanie szkół publicznych w Polsce. Z tego ok. 33 proc. finansują budżety gmin i powiatów. 

Za organizację przedszkoli, szkół podstawowych, średnich i  zawodowych na swoim terenie odpowiadają samorządy, czyli gminy i powiaty. Na ten cel otrzymują wsparcie z budżetu państwa - tzw. subwencję oświatową oraz inne dotacje. W 2018 r. łącznie było to 47 mld zł - wynika z raportu opracowanego przez Związek Miast Polskich (ZMP) wspólnie z innymi organizacjami samorządowymi.

Rośnie udział samorządów

Całkowite koszty utrzymania szkół w ub. roku samorządy oceniły na wspomniane 70,5 mld zł. Różnicę pomiędzy tą kwotą i nakładami z budżetu państwa musiały pokryć, zgodnie z prawem, z własnych kas, które są zasilane lokalnymi podatkami (np. od nieruchomości) oraz udziałami w podatku PIT - łącznie gminy i powiaty wydały z własnych budżetów na szkoły 23,4 mld zł.

Na wynagrodzenia w oświacie samorządy łącznie wydały w 2018 r. 50,5 mld zł, z czego 85 proc. pokryła subwencja oświatowa od państwa.  Do całkowitych kosztów oświaty nie wlicza się wydatków majątkowych, czyli wydatków na inwestycje (np. rozbudowy szkół). Te ostatnie wyniosły w ub. roku 5,3 mld zł. 

Różnicę pomiędzy dotacjami z budżetu państwa a łącznymi wydatkami na oświatę, samorządowcy nazywają luką płacową. Jej wielkość zwykle różni się w zależności od tego, czy mówimy o gminach miejskich, wiejskich czy innych jednostkach samorządu terytorialnego (JST). ZMP domaga się wyrównania tej luki z budżetu państwa. Podkreśla, że finansowanie oświaty pochłania coraz więcej pieniędzy z lokalnych budżetów, kosztem lokalnych inwestycji. W związku z tym postuluje o zwiększenie subwencji oświatowej. 

"Mniej na rozwój"

„W kolejnych latach zmniejszała się z powodu tej luki nadwyżka operacyjna JST, to znaczy możliwości finansowania rozwoju" - piszą autorzy raportu. Koszty "zmian w systemie oświaty oraz niedoszacowania nakładów przekazywanych samorządom na podwyżki płac nauczycieli w latach 2017 – 2018" szacują na kwotę 6,6 mld zł. Od 2015 r. łączne wydatki na pensje dla nauczycieli i wychowawców wzrosły o ok. 5 mld zł. 

Samorządowcy policzyli, że choć kwota subwencji oświatowej co roku rośnie (nieprzerwanie od 2004 r.), to relatywnie do łącznych wydatków budżetu państwa i PKB - maleje.

„W omawianym okresie (w latach 2004-18 - przyp. red.) relacja kwoty subwencji oświatowej do wydatków budżetu państwa spadła 12,7 proc. do 11,04 proc.” - czytamy w raporcie.  

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane