Santander BM: akcje XTB warte dużo więcej

opublikowano: 15-10-2018, 22:00

Zanim będzie lepiej, może być gorzej — uważa Artur Hess, analityk w biurze maklerskim Santandera, który wziął pod lupę akcje XTB Domu Maklerskiego.

Radzi je kupować z ceną docelową 8,07 zł. To o 93 proc. więcej niż wynosiła cena w dniu wydania raportu (8 października o godz. 8.25) i o ponad 70 proc. więcej niż obecnie wynosi kurs spółki na GPW.

Zdaniem Artura Hessa, w 2018 r. XTB zanotuje rekordowe przychody w wysokości 286 mln zł (+4,6 proc. r/r) i drugi co do wielkości zysk netto (113 mln zł, +21,8 proc.). Będzie to jednak w głównej mierze konsekwencją bardzo dobrych wyników w pierwszym półroczu.

— Wyniki drugiego półrocza 2018 r. oraz w latach 2019 i 2020 będą zapewne znacznie niższe z uwagi na ściślejsze regulacje (tj. interwencję ESMA). Spodziewamy się, że regulacje ESMA mogą początkowo zmniejszyć wolumen transakcji (liczony w lotach kontraktów CFD) o około 50 proc. Nasz scenariusz podstawowy (zakładający niezmienne „reguły gry” ze strony ESMA w kolejnych latach) uważamy jednak za konserwatywny, a szanse na pozytywne niespodzianki w tym obszarze są naszym zdaniem spore — napisał analityk w raporcie.

Jak podkreśla Artur Hess, XTB ma stabilną pozycję rynkową, rosnącą bazę klientów (średnioroczna stopa wzrostu w latach 2013–17 na poziomie +12 proc. r/r) i około 500 mln zł zasobów gotówkowych netto w swoim bilansie — to więcej, niż wynosi aktualna kapitalizacja rynkowa spółki, sięgająca 492 mln zł.

Analityk spodziewa się powrotu do wypłaty sporych dywidend (w tym 0,94 zł na akcję w 2019 r.) i ewentualnej dywidendy zaliczkowej opartej na 50 proc. zysku jednostkowego za pierwszą połowę lub 9 miesięcy 2018 r. jeszcze przed zakończeniem roku. Za największy czynnik ryzyka specjalista uznaje regulacje i decyzje nadzorców — KNF i ESMA, ale uważa, że wobec zasobów gotówki ewentualne kary i potencjalne roszczenia ze strony klientów będą miały umiarkowany wpływ na spółkę.

Raport dostępny jest w załączniku

XTB_SAN_2018.10 PL

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu