Sasin chce wziąć zagranicę pod lupę

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych, którego chce powołać wicepremier Jacek Sasin, najwięcej do monitorowania miałby w Orlenie.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie inwestycje zagraniczne prowadzą spółki skarbu państwa
  • która jest najaktywniejsza
  • jak pomysł powołania pełnomocnika komentuje KGHM

Niespodziewanych i ważnych inicjatyw legislacyjnych Jacka Sasina, wicepremiera i ministra aktywów państwowych, w ostatnich tygodniach nie brakuje. Głośno było o daninie Sasina, czyli nadzwyczajnym podatku solidarnościowym od wszystkich firm, którym wzrosły marże (projekt trafił do kosza). Równie głośno jest o inicjatywie atomowej, w ramach której — pod jego patronatem — list intencyjny podpisują PGE, ZE PAK i koreańskie KHNP.

Monitorowanie i inicjowanie

W miniony piątek niespodziewanie w wykazie prac rządu pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie ustanowienia pełnomocnika do spraw inwestycji zagranicznych spółek skarbu państwa. Jego pomysłodawcą jest... Jacek Sasin.

Co może pełnomocnik?
Co może pełnomocnik?
Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, ma pomysł na nowego pełnomocnika. Nie wiadomo na razie, jak konkretnie miałby on pomóc firmom w zagranicznych biznesach.
Jacek Szydlowski / Forum

Zapowiadając projekt resort aktywów wskazał, że pełnomocnik jest potrzebny, by monitorować działania podejmowane przez spółki skarbu państwa i wspierać je w relacjach z administracją innych państw. Miałby też koordynować spójność inwestycji, monitorować łańcuchy dostaw i inicjować tworzenie strategii inwestycji zagranicznych.

Przyjęcie projektu zaplanowano na IV kw. 2022 r.

Silna zagranica w Orlenie

O potrzebie powołania takiego pełnomocnika dotychczas nikt nie słyszał. Nasi rozmówcy w niektórych spółkach skarbu państwa informacje o projekcie przyjmowali w piątek z zaskoczeniem. „KGHM będzie mógł potencjalnie odnieść się do sprawy po rzeczywistym powołaniu pełnomocnika i poznaniu zakresu jego obowiązków. Aktywa zagraniczne są dla KGHM jednym z kluczowych obszarów działalności” — tak na pytania PB odpowiedział koncern, który zarządza jedną z największych inwestycji zagranicznych w historii Polski, czyli kopalnią Sierra Gorda w Chile.

W gronie spółek skarbu państwa najintensywniejszą działalność zagraniczną prowadzi obecnie PKN Orlen, na którego czele stoi Daniel Obajtek. Po przejęciu Lotosu i PGNiG (realizacja transakcji przewidziana na 2 listopada) grupa Orlenu ma duże aktywa w ośmiu krajach (ramka).

Wieje chłodem

Stosunki Jacka Sasina z Danielem Obajtkiem są chłodne, o czym ma świadczyć inna niedawna inicjatywa wicepremiera, choć nie legislacyjna. Rozesłał on pismo wzywające szefów największych spółek skarbu państwa do przejścia przez procedury w celu uzyskania dostępu do tajnych informacji. O sprawie napisał portal Radia Zet, wskazując, że to forma ataku Jacka Sasina na Daniela Obajtka, który takiego dostępu nie ma.

Poprosiliśmy PKN Orlen o komentarz. „Zgodnie z ustawą o ochronie informacji niejawnych za ochronę informacji klasyfikowanych jako niejawne odpowiada kierownik przedsiębiorcy. W PKN Orlen kierownik przedsiębiorcy posiada wymagane prawem poświadczenia bezpieczeństwa, uprawniające do przetwarzania informacji niejawnych. Oznacza to, że PKN Orlen działa w pełnej zgodzie z przepisami, a wszyscy członkowie zarządu PKN Orlen sprawują funkcję zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, również w zakresie bezpieczeństwa” — odpowiedział koncern PB.

Państwowe firmy i ich zagraniczne projekty

PKN Orlen

Litwa — rafineria, 29 stacji paliw

Czechy — dwie rafinerie, 427 stacji paliw

Słowacja — 23 stacje paliw

Niemcy — 560 stacji paliw

Kanada — wydobycie w rejonie Alberty i Zachodniej Kanady, 4 proc. udziałów w projekcie budowy terminala eksportowego Goldboro LNG

Lotos (wchłonięty niedawno przez Orlen)

Norwegia — koncesje poszukiwawczo-wydobywcze

Litwa — koncesje poszukiwawczo-wydobywcze

PGNiG (wchłonięcie przewidziane na 2 listopada)

Ukraina — 85 proc. udziałów w Karpatgazvydobuvannya (koncesja przy granicy z Polską)

Norwegia — udziały w 62 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych

Pakistan — dwie koncesje poszukiwawczo-wydobywcze

Grupa Azoty

Niemcy — firma ATT Polymers

PKO BP

Ukraina — Kredobank z centralą we Lwowie

PKP Cargo

Czechy — spółka AWT posiadająca duży terminal intermodalny

KGHM

Chile — kopalnia miedzi i molibdenu Sierra Gorda

USA — kopalnia Carlota

Kanada — kopalnia Sudbury

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane