SatRev ma duży kontrakt na obserwację Ziemi

opublikowano: 18-01-2023, 14:02
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Spółka zawarła umowę z KOWR na monitoring upraw rolnych w Polsce. To jeden z większych tego typu kontraktów w regionie.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • przetarg o jakiej wartości wygrała spółka SatRev, której wcześniej udało się uzyskać wsparcie np. amerykańskiej Virgin Orbit
  • jaki będzie jej technologiczny udział w tworzeniu krajowego systemu obserwacji Ziemi
  • kto finansuje rozwój spółki

SatRev, wrocławska spółka specjalizująca się w technologiach kosmicznych i satelitarnych, podpisała trzyletnią umowę (z opcją przedłużenia o 12 miesięcy) z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa (KOWR) na dostarczanie danych na potrzeby monitoringu upraw rolnych. Kontrakt o wartości prawie 39 mln zł to efekt wygranego przetargu „na dostarczenie wysokorozdzielczych optycznych zobrazowań satelitarnych o rozdzielczości przestrzennej do 4 metrów na potrzeby budowy Systemu Satelitarnego Monitorowania Upraw Rolnych (S2MUR)”. System może stanowić wsparcie m.in. dla rolników, plantatorów, producentów rolnych, przedstawicieli administracji publicznej, ułatwiając im podejmowanie decyzji związanych z uprawami zarówno na etapie wegetacji roślin, jak również w sytuacjach nieprzewidzianych, gwałtownych zmianach pogodowych, klęskach żywiołowych itp.

— Po kilku latach badań i rozwoju prowadzonych przez multidyscyplinarne zespoły naukowców i inżynierów jesteśmy gotowi do wejścia na rynek. Nasze relacje z gminami w Polsce wraz z rozwojem ambitnego projektu dla KOWR dają nam szybkość, rozmach i zdolność do dostarczania kompleksowych rozwiązań — powiedział Grzegorz Zwoliński, prezes SatRev, cytowany w komunikacie spółki.

Monitoring z orbity:
Monitoring z orbity:
Projekt, w którym bierze udział SatRev, spółka zarządzana przez Grzegorza Zwolińskiego, to przykład praktycznego wykorzystania technologii kosmicznych w produkcji, w tym przypadku rolnej.
Marcin Biodrowski

KOWR poinformował, że to pierwsza umowa na dostęp do stałego monitoringu satelitarnego w ramach budowy S2MUR. Celem projektu jest „zaprojektowanie i budowa systemu IT wykorzystującego synergię danych satelitarnych, meteorologicznych, glebowych i statystycznych do monitorowania upraw rolnych na terenie kraju”.

SatRev będzie odpowiadać za pierwszą część zamówienia KOWR. Realizacja kolejnej — dostarczenie na potrzeby budowy systemu S2MUR nowo pozyskanych zobrazowań satelitarnych o bardzo wysokiej rozdzielczości, tzw. zobrazowań targetowanych — przypadnie w udziale spółce ProGea 4D z Krakowa. Wartość tego zamówienia wynosi 2,63 mln zł, a podpisanie umowy nastąpi niebawem.

Spółka SatRev, która na rynku jest aktywna od 2016 r., specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i eksploatacji satelitów. W ubiegłym roku na niskiej orbicie okołoziemskiej umieściła dwa swoje satelity i planuje wysłanie kolejnych. Firma rozwija się przy wsparciu inwestorów polskich i międzynarodowych. Wśród nich są: JR Holding, Infini, Newberg, Tech Invest Group i Kvarko. Finansowanie i deklaracje współpracy otrzymała także od Virgin Orbit, dostawcy rozwiązań dla sektora kosmicznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane