Saudyjska giełda otwiera się na zagranicę

Arabia Saudyjska otworzy swój rynek akcji dla inwestorów zagranicznych, dzięki czemu cudzoziemcy uzyskają większy dostęp do największej giełdy świata arabskiego. Decyzja podyktowana została dążeniem bogatego w ropę królestwa do dywersyfikacji gospodarki, informuje Bloomberg.

Rząd zgodził się by  tamtejszy Nadzór Rynku Kapitałowego (CMA) podjął działania mające na celu umożliwienia zagranicznym instytucjom finansowym obrót akcjami z indeksu  Tadawul All Share. Obecnie szacowany na 531 mld USD rynek giełdowy w Arabii Saudyjskiej ograniczony jest do inwestorów krajowych i zagranicznych z zaledwie sześciu krajów wschodzących w skład Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCG).

Kingdom Tower przy King Fahad Road w Rijadzie (fot. Bloomberg)
Zobacz więcej

Kingdom Tower przy King Fahad Road w Rijadzie (fot. Bloomberg)

Według ostatnich doniesień, powołujących się na komunikat CMA, nadzór planuje otwarcie rynku giełdowego dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych instytucji finansowych w pierwszej połowie 2015 r.

Arabia Saudyjska powoli usuwa bariery na jednej z najbardziej restrykcyjnych głównych giełd świata co wiąże się z rządowym projektem wydatkowania 130 mld USD na pobudzenie i rozwój sektorów gospodarki nie związanych z produkcją ropy.

Jak na razie 90. letniemu królowi Abdullahowi udaje się utrzymać wysokie tempo wzrostu gospodarczego. W ciągu minionych czterech lat średnia dynamika PKB wyniosła 6,4 proc.  podczas gdy sąsiednie gospodarki od Egiptu poprzez Irak po Dubaj zmagają się z zawirowaniami politycznymi i finansowymi.

"Arabia Saudyjska to śpiący olbrzym. Otwarcie giełdy znacząco podwyższy wiarygodność tego kraju na scenie międzynarodowej” – ocenia Gary Dugan, dyrektor inwestycyjny w Narodowym Banku Abu Dhabi PJSC.

Indeks Tadawul notuje w bieżącym roku 14 proc. wzrost w porównaniu z 6 proc. zyskiem wskaźnika MSCI Emerging Markets Index oraz 15 proc. aprecjacją indeksu MSCI krajów GCG.

O atrakcyjności saudyjskiego parkietu może świadczyć ubiegłoroczna deklaracja Marka Mobiusa. Znany miliarder i inwestor, który jest prezesem Templeton Emerging Markets Group z ponad 40 mld USD w aktywach powiedział w listopadzie, że jego firma może podwoić a nawet potroić inwestycje w Arabii Saudyjskiej jeśli rynek zostanie otwarty dla zagranicznych graczy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Saudyjska giełda otwiera się na zagranicę