Czytasz dzięki

Scholz: EBC pokazał proporcjonalność programu zakupu obligacji

opublikowano: 29-06-2020, 16:16

Niemiecki minister finansów Olaf Scholz ocenił, że Europejski Bank Centralny przestrzegał zasady proporcjonalności w swoim programie zakupów obligacji, informuje Reuters.

Scholz poinformował listownie o swojej ocenie przewodniczącego Bundestagu, niższej izby parlamentu Niemiec.

Olaf Scholz
Zobacz więcej

Olaf Scholz fot. Bloomberg

- Federalny minister finansów jest przekonany, że Rada Prezesów EBC wykazała wiarygodną proporcjonalność w odniesieniu do PSPP [programu zakupu obligacji skarbowych – red. pb.pl] – głosi list datowany 26 czerwca, do którego dotarł Reuters. 

Ocena ministra finansów wynika z werdyktu Trybunału Konstytucyjnego Niemiec, który w maju uznał iż bank centralny strefy euro przekroczył swój mandat kupując na rynku obligacje za ponad 2 bln EUR.

- Bundesbank może dłużej nie uczestniczyć we wprowadzeniu i realizacji decyzji EBC w tej sprawie, dopóki Rada Prezesów EBC nie podejmie nowej decyzji, która pokaże… że PSPP nie jest nieproporcjonalny do ekonomicznych i fiskalnych efektów tej polityki – brzmi werdykt z 5 maja.

Trybunał ogłosił, że jeśli EBC nie dowiedzie w ciągu trzech miesięcy, że jego działania były adekwatne, Bundesbank nie będzie już uczestniczył w tzw. ilościowym luzowaniu polityki monetarnej i będzie musiał sprzedać już kupione obligacje.

Pięć dni temu Europejski Bank Centralny zdecydował o przekazaniu niepublikowanych dokumentów uzasadniających jego decyzję w sprawie zakupów obligacji szefowi Bundesbanku, Jensowi Weidmannowi, który następnie, zgodnie z życzeniem Trybunału, miał je przedstawić parlamentowi i rządowi Niemiec w celu wydania oceny, czy uważają działania EBC za adekwatne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane