Czytasz dzięki

Niemiecki Trybunał chce wyjaśnień od EBC w sprawie programu zakupów obligacji

opublikowano: 05-05-2020, 11:04

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny ogłosił, że Bundesbank przestanie kupować obligacje w ramach programu ilościowego luzowania polityki pieniężnej (QE) jeśli w ciągu trzech miesięcy Europejski Bank Centralny nie dowiedzie, że takie zakupy są niezbędne, informuje Reuters.

Agencja podkreśla, że sędziowie trybunału z Karlsruhe zaznaczyli iż ich decyzja nie dotyczy ostatniego programu EBC, wartości 750 mld EUR, mającego przeciwdziałać skutkom pandemii.

Sprawa, w której zapadła we wtorek decyzja, toczy się od trzech lat. Dotyczy udziału Bundesbanku w ilościowym luzowaniu (QE) mającym wesprzeć gospodarkę eurolandu, funkcjonującym pod nazwą Public Sector Purchase Programme (PSPP).

- Bundesbank może dłużej nie uczestniczyć we wprowadzeniu i realizacji decyzji EBC w tej sprawie, dopóki Rada Prezesów EBC nie podejmie nowej decyzji, która pokaże… że PSPPP nie jest nieproporcjonalny do ekonomicznych i fiskalnych efektów tej polityki – brzmi werdykt cytowany przez Reutersa.

Trybunał zdecydował także, że Bundesbank musi sprzedać obligacje, które już kupił w ramach programu, choć być może w dłuższej perspektywie i w koordynacji z resztą strefy euro. 

Euro słabnie o 0,7 proc. do 0,9229 za dolara amerykańskiego.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane