Czytasz dzięki

Schulz za utworzeniem rządu europejskiego

PAP
opublikowano: 14-07-2015, 20:53

W opublikowanym we wtorek wywiadzie niemiecki socjaldemokratyczny przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz wskazał w kontekście obecnego kryzysu wokół Grecji na konieczność dalszego zacieśnienia integracji europejskiej.

"Centralne, ważne kwestie europejskie nie mogą już być rozwiązane przez narodowych szefów rządów. Potrzebujemy do tego instytucji wspólnotowych. Kiedyś potrzebować będziemy europejskiego rządu" - powiedział Schulz niemieckiemu tygodnikowi "Stern".

Jak zaznaczył, żadne państwo członkowskie Unii Europejskiej nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie z takimi problemami jak handel światowy, zmiany klimatyczne, migracja, uciekanie z podatkami za granicę czy polityka walutowa.

Schulz zarzucił szefom państw i rządów UE preferowanie spraw narodowych kosztem wspólnych organów europejskich. "Dobre jest to co narodowe, złe jest to co europejskie. Interesy narodowe mają zawsze pierwszeństwo" - podkreślił.

Zdaniem przewodniczącego PE "referendum w Grecji było być może apelem o właściwym czasie". Według sondaży większość Greków chce pozostania w strefie euro, "ale chcą oni innej UE. Wielu ludzi nie wiąże już idei europejskiej z Unią Europejską" - powiedział Schulz. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane