Czytasz dzięki

Sejm przyjął tarczę antykryzysową

opublikowano: 31-03-2020, 17:06

Posłowie koalicji rządzącej odrzucili poprawki opozycji senackiej, mające zwiększyć ochronę firm przed skutkami pandemii koronawirusa.

Niewiele ponad 12 godzin (od 4 rano) utrzymały się w ustawie antykryzysowej poprawki wprowadzone przez Senat. We wtorek po południu posłowie Zjednoczonej Prawicy odrzucili praktycznie wszystkie zmiany wniesione przez swoich politycznych oponentów. W celu szybkiego załatwienia sprawy pogrupowali poprawki opozycyjne w bloki i głosowali nad ich łącznym odrzuceniem.

Sejm
Zobacz więcej

Sejm fot. Mateusz Kudła CC0 3.0

- Bardzo źle się stało. Wiele bardzo ważnych i pomocnych dla przedsiębiorców rozwiązań  senackich zostało wyrzuconych do kosza. Została zaprzepaszczona szansa na wzmocnienie tarczy antykryzysowej. Wkrótce firmy będą zamykane, a pracownicy będą zwalniani, bo obecna zawartość tarczy jest niewystarczająca do ochrony przedsiębiorców przed kryzysem – mówi Łukasz Bernatowicz, wiceprezes Business Centre Club.

Z tarczy wypadło m.in.  zwiększenie z 5 tys. zł do 40 tys. zł wysokości pożyczki dla  firm (z możliwością umorzenia długu), zawieszenie na trzy miesiące wszystkim małym i średnim firmom płacenia składek na ZUS i zaliczek na podatki dochodowe, pokrywania przez państwo tzw. przestojowego do 75 proc. średniego wynagrodzenia (będzie dopłata do 50 proc., drugą połowę pokryją pracodawcy). Do tarczy posłowie przywrócili też zapis pozwalający premierowi na wyrzucanie członków Rady Dialogu Społecznego (przedstawicieli organizacji przedsiębiorców oraz związków zawodowych), krótszy, do 8 roku życia dziecka,  okres wypłacania zasiłku opiekuńczego (senatorowie opozycji podnieśli wiek do 12 lat), kontrowersyjne zmiany w kodeksie wyborczym. Wyrzucono masowe testy na koronawirusa dla całej służby zdrowia.

Tarczę w wersji rządowej zapewne jeszcze dziś podpisze prezydent, ponieważ ma ona wejść w życie 1 kwietnia.

Co zatem zawiera przyjęta ostatecznie przez Sejm tarcza antykryzysowa? M.in. zawieszenie składek ZUS na trzy miesiące dla mikrofirm i samozatrudnionych, pożyczki z Funduszu Pracy w wysokości 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców, dopłaty do wynagrodzeń, jednorazowe postojowe od ZUS w wysokości 2080 zł. Ministerstwo Rozwoju zapowiada już prace nad kolejną, bardziej rozbudowaną tarczą antykryzysową.   

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

O poprawkach wniesionych do projektu Tarczy Antykryzysowej czytaj TUTAJ>>

Składniki tarczy*
 • zwolnienie na 3 miesiące ze składek na ZUS  dla: mikrofirm (zatrudniających do 9 osób), osób samozatrudnionych o przychodzie do 15,7 tys. zł miesięcznie
 • świadczenie przestojowe wysokości 2 tys. zł dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, o dzieło, agencyjna) i samozatrudnionych
 • przestojowe dla wszystkich firm (małych i dużych) tj. dofinansowanie wynagrodzeń do 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia
 • wydłużenie o 2 miesiące (do końca maja 2020 r.) terminu na składanie przez spółki deklaracji na podatek CIT oraz jego rozliczenie
 • czasowe zniesienie opłaty prolongacyjnej przy odraczaniu lub rozkładaniu na raty podatków i składek na ZUS
 • umożliwienie sklepom towarowania w niedziele
 • przedłużenie cudzoziemcom legalnego pobytu w Polsce i pozwoleń na pracę
 • zwolnienie z podatku od nieruchomości firm które z powodu pandemii utraciły płynność finansową
 • gwarancje de minimis z BGK i dopłaty BGK do odsetek
 • zniesienie kar umownych za opóźnienia w realizacji zamówień publicznych
 • umożliwienie podatnikom PIT oraz CIT rozliczania straty za 2020 r. od dochodu uzyskanego w 2019 r. (przy spadku przychodów o 50 proc.)
 • przesunięcie zaliczek na podatek dochodowy do 1 czerwca 2020 r.
 • przesunięcie do 1 lipca 2020 r. obowiązku składania plików JPK VAT przez duże firmy
 • opóźnienie do 1 lipca 2020 r. wejścia tzw. nowej matrycy VAT
 • opóźnienie do 1 października 2020 r. obowiązku utworzeni PPK w średnich firmach
 • odroczenie do 13 lipca 2020 r. obowiązku przekazywania informacji do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych
 • wydłużenie do 30 września terminu na złożenie informacji o cenach transferowych
 • odroczenie podatku od sprzedaży detalicznej do 1 stycznia 2021 r.

*przykłady rozwiązań zawartych w projektach składających się na tzw. tarczę antykryzysową

Źródło: MR
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane