Czytasz dzięki

Biznes chwali pomoc od Senatu

opublikowano: 31-03-2020, 15:03

Organizacje przedsiębiorców pozytywnie oceniają większość senackich poprawek do tarczy antykryzysowej. Ich zdaniem pomoc jest jednak wciąż zbyt mała

We wtorek nad ranem Senat niemal jednogłośnie przyjął około 100 poprawek do tzw. tarczy antykryzysowej. Zdecydowaną większość zgłosili senatorowie opozycji ale niemała część (ok. 30) wyszła także od senatorów partii rządzącej.

- Rząd ma świadomość, że tarcza wymaga poprawy i zwiększenia wsparcia dla gospodarki, co postulowaliśmy od samego początku. Premier Mateusz Morawiecki powiedział wczoraj w Senacie, że kryzys wywołany skutkami pandemii koronawirusa przeora gospodarkę światową i polską. Przyjmując poprawki do tarczy, Senat wsłuchał się w ostrzeżenia szefa rządu i słusznie zwiększył wsparcie dla przedsiębiorców – mówi Łukasz Bernatowicz, wiceprezes Business Centre Club. (BCC).

Jego zdaniem na pochwałę zasługuje m.in. podniesienie państwowych dopłat  do przestojowego do 75 proc. średniego wynagrodzenia.

- Państwo musi wziąć większe koszty na siebie. gdy firma nie zwalnia pracowników i walczy o utrzymanie zatrudnienia. Bardzo dobrą decyzją senatorów jest także rozszerzenie zwolnień ze składek na ZUS na małe i średnie firmy. Senat słusznie zwiększył też z 5 tys. zł do 40 tys. zł kwotę pożyczki dla przedsiębiorcy z możliwością umorzenia. To już istotne wsparcie, które może pozwolić wielu firmom utrzymać się na powierzchni. Mimo tych poprawek rozwiązania zawarte w tarczy antykryzysowej nadal zapewniają zbyt małe wsparcie – zaznacza Łukasz Bernatowicz.

Podobne oceny wystawia senatorom Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.

- Rozwiązania przyjęte przez Senat w zakresie ochrony płynności firm i miejsc pracy znacząco poszerzają wsparcie ze strony państwa. Nie dołączono jednak szacunku kosztów tych propozycji. Niestety nie znamy też stanu finansów publicznych. Jeszcze niedawno prominentni politycy związani z obozem rządzącym mówili, że są zasoby i zapasy na bonusowe transfery społeczne. Wczoraj premier stwierdził, że jednak tak nie jest. Postulujemy, aby przemeblować budżet państwa, tj. przełożyć na później ekstratransfery w rodzaju trzynastej emerytury, a teraz wspomóc firmy i pracowników lepiej skalibrowanymi instrumentami – mówi Sławomir Dudek.

Wskazuje słaby punkt senackich poprawek.

- Niestety Senat nie poprawił, a nawet pogorszył sytuację firm pożyczkowych. Będzie ogromne ryzyko bankructw w tej branży. Potrzebne jest pilnie kompromisowe rozwiązanie, dające ulgę konsumentom, ale niedobijające branży i nierzucające pożyczkobiorców na pożarcie mafii pożyczkowej – podkreśla Sławomir Dudek.    

Tarcza antykryzysowa wróciła do Sejmu, który jeszcze dziś ustosunkuje się do senackich poprawek. Ma wejść w życie 1 kwietnia.


Najważniejsze senackie poprawki do tarczy antykryzsowej

- zwolnienie na trzy miesiące ze składek na ZUS i zaliczek na podatki PIT oraz CIT małych i średnich firm
- podniesienie z 5 tys. zł do 40 tys. zł pożyczki dla przedsiębiorców (z możliwością umorzenia)
- podniesienie do 75 proc. średniego wynagrodzenia dopłat państwa w ramach tzw. przestojowego (25 proc. płaciłby pracodawca). Warunkiem jest brak zaległości podatkowych i wobec ZUS
- podniesienie z 8 do 12 lat wieku dzieci, na które przysługuje zasiłek opiekuńczy (w przypadku dzieci niepełnosprawnych do 18 lat)
- wycofanie regulacji umożliwiającej premierowi „wyrzucanie” członków Rady Dialogu Społecznego
- wprowadzenie obowiązkowych testów na koronawirusa dla służby zdrowia
- wykreślenie zmian w kodeksie wyborczym
- wprowadzenie możliwości zwalniania z podatku od nieruchomości lub jego obniżania
- umożliwienie zdalnego podejmowania uchwał przez walne zgromadzenie akcjonariuszy
- automatyczne wydłużenie orzeczeń lekarskich

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane