Sejm wznowił obrady, zebrał się Konwent Seniorów

10-01-2007, 19:12

Konwent Seniorów zebrał się w sprawie planowanego na ten dzień wyboru prezesa NBP. Równolegle Sejm zajął się projektem zmian w ustawie o państwowym zasobie kadrowym.

W środę przed godz. 19 zebrał się w Sejmie Konwent Seniorów w sprawie planowanego na ten dzień wyboru prezesa NBP. Równolegle trwają obrady Sejmu, który po półgodzinnej przerwie zajął się projektem zmian w ustawie o państwowym zasobie kadrowym.

Wniosek o 2-godzinną przerwę w obradach Sejmu wniósł poseł LPR Andrzej Fedorowicz. Prowadzący obrady wicemarszałek Bronisław Komorowski (PO) zarządził jednak półgodziną przerwę.

Po niej Komorowski poinformował, że marszałek Sejmu Marek Jurek zwołał posiedzenie Konwentu Seniorów, który ma rozstrzygnąć o dalszej pracy nad punktem dotyczącym wyboru prezesa NBP - jak powiedział - "kontrowersyjnym politycznie".

Debata nad kandydaturą Sławomira Skrzypka na prezesa NBP była planowana w Sejmie ok. godz. 18, a o godz. 20 miało się odbyć głosowanie.

Nadal nie wiadomo, czy Liga poprze Skrzypka w głosowaniu. Pytanie o poparcie LPR dla tego kandydata dziennikarze i politycy zadają cały dzień.

Klub Ligi rozmawiał w środę ze Skrzypkiem. Na prośbę szefa rządu, lider Ligi Roman Giertych spotkał się z premierem Jarosławem Kaczyńskim. Giertych rozmawia też z prezydentem Lechem Kaczyńskim.

W ciągu dnia Komitet Polityczny PiS przyjął oświadczenie, w którym zapowiedział, że brak poparcia Ligi dla kandydatury Skrzypka będzie oznaczał złamanie umowy koalicyjnej. Jednak zdaniem Giertycha, w umowie koalicyjnej nie ma mowy o obsadzie stanowiska prezesa banku centralnego.

W środę upływa kadencja obecnego szefa banku centralnego Leszka Balcerowicza.

Jeśli Sejm nie wybierze jego następcy, obowiązki prezesa przejmuje pierwszy zastępca, czyli obecnie - Jerzy Pruski. Pierwszy wiceprezes NBP nie przejmuje jednak wszystkich kompetencji szefa NBP - nie może zwoływać posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Sejm wznowił obrady, zebrał się Konwent Seniorów