Senator Szydłowski w sprawie Bogdanki

Jacek Zalewski
opublikowano: 16-10-2003, 00:00

W związku z artykułem, który ukazał się w „Pulsie Biznesu” pt. „Bogdanka i Kozienice mogą wejść do PKE”, oraz konsekwencjami, jakie wynikają z możliwości unieważnienia kolejnego przetargu na prywatyzację spółki Lubelski Węgiel Bogdanka SA,

informuję, iż skierowałem oświadczenie w przedmiotowej sprawie do Ministra Skarbu i Ministra Gospodarki.

Krzysztof Szydłowski

senator RP, członek Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury

Oświadczenie

Do Piotra Czyżewskiego — ministra skarbu państwa oraz ministra właściwego ds. gospodarki, wicepremiera Jerzego Hausnera.

W związku z niepokojącymi doniesieniami prasowymi o możliwości unieważnienia kolejnego przetargu na prywatyzację spółki Lubelski Węgiel Bogdanka SA oraz zaskakującą koncepcją przekazania Bogdanki do PKE zwracam się do Pana Ministra o pilne wyjaśnienie tej sprawy:

Po pierwsze: jakie są rzeczywiste przyczyny unieważnienia przetargu na prywatyzację ww. kopalni Bogdanka?

Po drugie: jakie faktyczne korzyści Skarbowi Państwa może przynieść prywatyzacja ww. kopalni poprzez włączenie Bogdanki w strukturę PKE? Jakiego ewentualnego wzrostu przychodów spodziewa się Skarb Państwa z koncepcji sprzedaży całej grupy po włączeniu do niej Kopalni Bogdanka oraz Elektrowni Kozienice? Śmiem twierdzić, że operacja taka jest wątpliwa zarówno od strony merytorycznej jak i finansowej. (...)

Jakie są więc gwarancje, iż w związku z koniecznością zmniejszenia wydobycia węgla kamiennego w Polsce o kilkanaście milionów ton rocznie Bogdanka, w wyniku ww. procesu, nie zostanie ukarana zakazem dalszego rozwoju poprzez zakaz zwiększenia wydobycia, a co za tym idzie — zwiększenia przychodów i kwot odprowadzanych do budżetu państwa (...)?

Krzysztof Szydłowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Senator Szydłowski w sprawie Bogdanki