Serwerowe oszczędności

opublikowano: 23-03-2012, 12:16

Jak obniżyć koszty utrzymania infrastruktury IT, ale zwiększyć jej wydajność i niezawodność?

Statystyczny fizyczny serwer jest wykorzystywany w zaledwie 5-15 proc. Sposobem na zaradzenie temu marnotrawstwu może być wprowadzenie wirtualizacji, polegającej na równoczesnym uruchamianiu kilku systemów operacyjnych na jednej maszynie, która będzie przydzielać moc obliczeniową zależnie od zmieniających się potrzeb. Zmniejszenie liczby komputerów pozwala zredukować koszty, dzięki ograniczeniu zużycia sprzętu i energii oraz nakładu pracy związanej z zarządzaniem.

Zobacz więcej

Fot. Istockphoto.com

— Technologia wirtualizacji umożliwia uruchomienie kilku systemów operacyjnych na jednym fizycznym serwerze. Działa na nim jakby kilka różnych serwerów, a użytkownik zależnie od potrzeb korzysta jednocześnie np. z systemu Windows i Linux w różnych odmianach, obsługując w rzeczywistości jeden sprzęt — tłumaczy Krzysztof Komorowski, wiceprezes spółki it Works.

Zaś Marek Świerad, dyrektor generalny Hitachi Data Systems na Europę Środkowo- Wschodnią, dowodzi, że infrastruktura informatyczna staje się dzięki tej technologii bardziej elastyczna i dynamiczna.

— Głównym celem wirtualizacji jest uproszczenie zarządzania środowiskiem serwerów i systemów pamięci masowej, zwłaszcza pochodzących od różnych producentów i znajdujących się w różnych miejscach infrastruktury — wskazuje Marek Świerad.

Dla dużych i małych

Wiceprezes Komorowski twierdzi, że wirtualizacja środowisk informatycznych to dobre rozwiązanie dla dużych korporacji, ale również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

— Podstawowe atuty tej technologii to optymalizacja i uproszczenie wykorzystywanych rozwiązań informatycznych, a zwłaszcza zwiększenie produktywności i wykorzystania serwerów dzięki umieszczeniu na nich większej liczby aplikacji niż przy tradycyjnym podejściu. To zaś oznacza ograniczenie kosztów związanych z infrastrukturą IT — zakupem oprogramowania, urządzeń i ich utrzymaniem — wskazuje przedstawiciel Hitachi Data Systems. Natomiast dyrektor Świerad wirtualizację poleca zwłaszcza firmom, w których infrastruktura informatyczna jest najważniejsza.

— Nadmierna złożoność infrastruktury IT może wpłynąć na przebieg poszczególnych procesów i tym samym na działalność całego przedsiębiorstwa. Firmy, które wdrożyły rozwiązania z zakresu wirtualizacji, wskazują na liczne korzyści, np. lepsze wykorzystanie zasobów, zwiększenie elastyczności i niezawodności aplikacji, poprawę efektywności i niższe całkowite koszty utrzymania środowiska — wymienia Marek Świerad.

Według Andrzeja Kontkiewicza, regionalnego menedżera sprzedaży na Europę Środkowo-Wschodnią w spółce Vmware, wirtualizacja może dać nawet 90 proc. oszczędności w opłatach za prąd do zasilania infrastruktury i chłodzenia serwerowni, w której pracuje mniej fizycznych maszyn. Ale wskazuje, że za wdrożeniem tej technologii przemawia także troska o środowisko naturalne. Sprzęt IT trzeba zutylizować. Firmy korzystające z wirtualizacji robią to taniej i szybciej, bo mają mniej maszyn.

— Duże firmy stosują korporacyjnie zasady społecznej odpowiedzialności i głównie z tego powodu przechodzą na infrastrukturę ekologiczną szybciej niż mniejsze. Dla firm z sektora MŚP głównym czynnikiem decydującym o wdrożeniu wirtualizacji pozostaje oszczędność energii — zauważa Andrzej Kontkiewicz.

Są też problemy

Ale wirtualizacja to również wyzwania dla działów informatycznych. Bo z jej powodu systemy IT stają się bardziej zależne od prawidłowo funkcjonującej infrastruktury fizycznej (serwerów, sprzętu magazynującego i komunikacyjnego). Zwiększa się też gęstość i stopień obciążenia urządzeń, co z kolei zwiększa wymagania wobec systemów zasilania i chłodzenia, które muszą zapewniać więcej mocy odbiornikom i odprowadzać więcej ciepła.

— Razem z wirtualizacją należy więc zmodernizować systemy zasilania i chłodzenia, co spowoduje optymalizację architektury i eksploatacji na wiele sposobów: zabezpieczając dostępność, zwiększając łatwość zarządzania, obniżając zużycie energii i doprowadzając do wzrostu sprawności — radzi Maciej Mączyński, wiceprezes Schneider Electric IT Business Poland.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Serwerowe oszczędności