Sesje w Europie rozpoczęły się od spadków

Delia Spółka Akcyjna
09-11-2001, 10:19

LONDYN (Reuters) - Piątkowe sesje na giełdach europejskich rozpoczęły notowania od spadków, najwięcej traciły spółki sektora TMT. Inwestorzy próbują oszacować wpływ i znaczenie czwrtkowej obniżki stóp w strefie euro i wykorzystują czwartkowe spadki na Wall Street, by zrealizować zyski.

Do godziny 10.18 indeks FTSE Eurotop 300 spadł o 0,47 procent, a indeks blue-chipów DJ Stoxx stracił 0,72 procent. Oba indeksy wzrosły o odpowiednio około pięciu i sześciu procent wobec zamknięcia z zeszłotygodniowego piątku.

Po tym jak Europejski Bank Centralny (ECB), Bank Anglii i amerykański Fed obniżyły w tym tygodniu stopy procentowe o 50 punktów bazowych, inwestorzy nie są pewni, czy kroki te okażą się wystarczające, by wspomóc światową gospodarkę.

"W momencie, gdy nie ma nadziei na kolejne obniżki stóp procentowych w najbliższych tygodniach, inwestorzy znów zwracają uwagę na sprawy fundamentalne i zastanawiają się, jak bardzo wiarygodne są prognozy wyników przedsiębiorstw" - powiedział jeden z analityków z Dusseldorfu.

"Jest to dobra wiadomość, jeżeli chodzi o płynność finansową, jednak z drugiej strony, inwestorzy odrobinę się obawiają, że może to oznaczać, iż zapowiada się prawdziwa gospodarcza katastrofa" - dodał.

Zniżkująca fińska Nokia i francuski Alcatel spowodowały, że indeks spółek technologicznych spadł o 2,7 procent. Indeks spółek medialnych stracił 1,8 procent, a indeks telekomów 1,4 procent.

Holenderski KPN Telecom stracił osiem procent po wypowiedzi prezesa spółki, który poinformował, że firma obniży prognozowany 10-15-procentowy wzrost przychodów w najbliższych latach.

Zwyżkują jedynie akcje spółek sektora energetycznego. Royal Dutch wzrósł o 0,96 procent, a Shell zyskał 0,7 procent.

Niemiecki Commerzbank stracił 2,8 procent po przedstawieniu gorszych od oczekiwanych wyników za trzeci kwartał. Francuskie linie lotnicze Air france zyskały 2,1 procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Delia Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sesje w Europie rozpoczęły się od spadków