Sharp zaakceptował ofertę Foxconn

Japońskie producent elektroniki, koncern Sharp zgodził się na ofertę przejęcia złożoną przez tajwańską firmę Foxconn, donosi Reuters powołując się na źródła zbliżone do sprawy.

Oznaczać to będzie największą akwizycję jakiejkolwiek japońskiej firmy przez zagraniczny podmiot w historii. Zakup wzmocni przy tym pozycję Foxconn jako największego dostawcy dla Apple.

Sharp budynek
Zobacz więcej

Sharp budynek

Reutesr/Forum

Tajwański potentat, znany formalnie jako Hon Hai Precision Industry, zamierza zainwestować ponad 650 mld jenów (5,8 mld USD) w generującego straty producenta ekranów ciekłokrystalicznych.

Rada dyrektorów Sharpa głosowało anonimowo nad ofertą Tajwańczyków, którzy są największym na świecie kontraktowym producentem części elektronicznych.

Czwartkowa decyzja zapadła w pięć lat po tym jak założyciel Foxconn Terry Gou podjał pierwsze próby zacieśnienia współpracy z japońską firmą, widząc w jej przejęciu sposób na lepszą konkurencję z azjatyckimi rywalami takimi jak Samsung Electronics. 

W reakcji na te doniesienia cena akcji Sharpa na tokijskiej giełdzie rosła w trakcie czwartkowej sesji o ponad 4 proc. podwyższając wartość rynkową spółki do około 2,7 mld USD. 

Oczekuje się, że oferta Foxconn obejmie także przejęcie długu ponad 100-letniej japońskiej firmy, która była jednym z najbardziej dochodowych producentów w segmencie Premium TV. Mimo ogromnych inwestycji w rozwój technologii ciekłokrystalicznych wyświetlaczy Sharp nie sprostał w minionych latach rywalizacji ze strony znacznie tańszych chińskich i tajwańskich producentów.

W 2015 roku akcje Sharpa straciły 53 proc., a rok wcześniej o 20 proc. W ciągu minionych czterech lat strata finansowa spółki przekroczyła 1,1 bln jenów. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Sharp zaakceptował ofertę Foxconn