Shoper nie przestanie rosnąć

  • Mikołaj Śmiłowski
opublikowano: 21-03-2022, 20:00

Producent oprogramowania dla e-commerce zyskał w pandemii Według specjalistów nie jest on jednak szczęściarzem, ale mocnym graczem.

Przeczytaj i dowiedz się:

  • które spółki z GPW według 100 analityków i zarządzających mają najlepsze perspektywy,
  • czym wyróżnia się lider zestawienia,
  • co sądzą o nim analitycy.

Zakupy internetowe przez ostatnie lata stawały się coraz bardziej popularne, a dzięki pandemii koronawirusa i braku alternatywy przekonały do siebie nawet te osoby, które zazwyczaj stronią od internetu. Wyjątkowo zyskał na tym Shoper, który po 15 latach istnienia w zeszłym roku zadebiutował na GPW. Jego zysk EBITDA w całym 2021 r. wzrósł o 34 proc. r/r, z czego w samym IV kwartale 2021 r. o około 65 proc. r/r.

WEJDŹ NA STRONĘ GSR.PB.PL I PRZECZYTAJ O NAJLEPSZYCH SPÓŁKACH GIEŁDOWYCH>>

Pod względem kapitalizacji rynkowej oraz liczby klientów spółka jest liderem w branży, ale zdaniem uczestników badania Giełdowa Spółka Roku 2021 Shoper nie spocznie na laurach i będzie wciąż zyskiwać dzięki zmianom zachodzącym w zachowaniu konsumentów.

Przyzwyczajenia nabyte przez ostatnie dwa lata mogą być czymś na tyle trwałym, że nie zmieni ich nawet oczekiwany powrót do “normalności”. Co więcej, analitycy przewidują, że prawdziwy rozwój wirtualnego “shoppingu” dopiero nastąpi, a zyskają na nim nie tylko sklepy, ale również podmioty technologiczne, umożliwiające realizację transakcji. Właśnie dlatego Shoper w plebiscycie “Giełdowa Spółka Roku” zajął pierwsze miejsce w kategorii perspektywy rozwoju.

Zdaniem uczestników badania Giełdowa Spółka Roku 2021 Shoper nie spocznie na laurach i będzie wciąż zyskiwać dzięki zmianom zachodzącym w zachowaniu konsumentów.

- Dobre perspektywy rozwoju spółki wynikają głównie z potencjału rozwoju branży. Shoper jest liderem na rynku e-commerce, jeśli chodzi o podmioty dostarczające oprogramowanie dla sklepów internetowych w Polsce - mówi jeden z analityków.

Mimo braku pewności co do konkretnych planów spółki na najbliższe kwartały sama koniunktura w branży e-commerce i sprawność dotychczasowych rozwiązań oferowanych przez Shopera mogą wystarczyć do osiągnięcia pokaźnych zysków.

- Perspektywy wzrostu spółki oceniamy jako bardzo solidne. Nasze prognozy na ten rok implikują ponad 50-procentowy wzrost przychodów oraz ponad 70-procentowy wzrost wyników na poziomie zysku EBITDA w porównaniu z zeszłym rokiem. Również w kolejnych latach oczekujemy utrzymania dwucyfrowego tempa poprawy wyników - dodaje inny analityk.

Kredyt zaufania

Duże znaczenie dla rozwoju spółki będzie miała jej innowacyjność, która również została doceniona przez uczestników badania (3 miejsce). To od niej w gruncie rzeczy może zależeć sukces Shopera.

- Priorytetem spółki pozostaje inwestowanie w innowacyjność rozwiązań dla sklepów internetowych i ciągła rozbudowa oferty o nowe produkty. Mimo że spółka jest liderem w branży, to dzięki nowym usługom może stanowić jej większą część - mówi analityk.

Nadzieja na dynamiczny rozwój spółki wiąże się z wiarą w jej zarząd. Mimo że ocena jego kompetencji nie należała do najlepszych (24 miejsce) to nie oznacza, że specjaliści nie doceniają jego wkładu w działalność producenta oprogramowania.

- Jako podmiot giełdowy Shoper ma dość krótką historię, jednak już dało się zauważyć, że jego zarząd skutecznie wykorzystuje szanse dane przez los, jak na przykład pandemia, która przyspieszyła rozwój branży - dodaje analityk.

Jeszcze żółtodziób

Shoper na giełdzie zadebiutował w zeszłym roku. Jego osiągnięcia już uznawane są za znaczące (w kategorii sukces spółka uplasowała się na 14 miejscu), a analitycy są przekonani, że stać ją na więcej. Duże nadzieje związane są z ekspansją na rynki zagraniczne. Ambicje nie są jednak globalne, ale raczej regionalne.

- W średnim terminie spółka nie powinna wykluczać wyjścia na rynki zagraniczne, ponieważ w krajach ościennych nie ma dużych, lokalnych graczy, z którymi musiałaby rywalizować. Istnieją spółki globalne, które po części stanowiłyby konkurencję, natomiast na bardziej lokalnym poziomie, współpracując z niszowymi klientami Shoper, mógłby się rozwinąć - przekonuje analityk.

miejscespółkapunkty
1.Shoper89,29
2.Mo-Bruk89,29
3.Selvita86,90
4.Inter Cars86,90
5.MCI85,71
6.ML System85,71
7.Polenergia85,71
8.11 bit studios85,14
9.Celon Pharma84,42
10.Dino Polska83,46

Spółki z najlepszymi perspektywami rozwoju

*w przypadku tej samej liczby punktów o wyższym miejscu decyduje lepsza pozycja w rankingu głównym

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane