Sieć bezpieczniejsza i wykorzystana w stu procentach

opublikowano: 22-02-2018, 22:00

Nowoczesne rozwiązanie informatyczne wzmocni polską sieć elektroenergetyczną.

Firma ABB dostarczy na zlecenie operatora krajowego systemu przesyłowego — Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) — nowoczesny system informatyczny ABB Ability Market Management System (MMS). Będzie to pierwsza w Europie kontynentalnej instalacja wykorzystująca szczegółowy model sieci elektroenergetycznej, wspierający bezpieczną technicznie, niezawodną i wydajną pracę krajowej sieci w ramach europejskiego rynku energii. Decyzja o wdrożeniu systemu jest elementem strategii rozbudowy i modernizacji krajowej sieci.

Warsztaty "Inwestycje w zakresie sieci przesyłowych i dystrybucyjnych", 12-13.04.2018, Warszawa. Sprawdź program >>

Przepływ uporządkowany

Polska ma połączenia międzysystemowe sieci przesyłowej z większością sąsiednich krajów. Dzięki nim uczestniczy w europejskim rynku energii elektrycznej. Oprócz korzyści te połączenia narażają KSE na niekorzystne zjawiska, jakimi są niekontrolowane przepływy energii pomiędzy krajami sąsiednimi (np. z Niemiec do Polski), które znacznie obciążają polską sieć. Decyzja PSE o modernizacji systemów poprzez wdrożenie zaawansowanego rozwiązania klasy MMS ma ułatwić operatorowi integrację w ramach europejskiego rynku energii i umożliwić skuteczne zarządzanie w Polsce. Pomoże w zbilansowaniu w czasie rzeczywistym dostaw i zapotrzebowania na energię w kraju, maksymalnie wykorzystując możliwości przesyłowe sieci. Nowe funkcje umożliwią zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego dla całego rynku w Polsce oraz ułatwią transgraniczną wymianę energii w Europie.

— Nasze najnowsze rozwiązanie — ABB Ability Market Manager otwiera kolejny etap współpracy z PSE. Chcemy wspierać cyfryzację polskiej sieci elektroenergetycznej i uczestniczyć w tworzeniu mocniejszej, bardziej inteligentnej i przyjaznej dla środowiska sieci — podkreśla Paweł Łojszczyk, dyrektor zarządzający ABB w Polsce.

Moc zbilansowana

Użytkowane dotychczas przez PSE systemy informatyczne do wspierania ruchu i zarządzania rynkiem energii nie pozwalają wykorzystać w pełni możliwości przesyłowych KSE oraz bilansować zapotrzebowania mocy odbiorców z wielkością wytwarzania. Systemy te nie są wyposażone w nowoczesne narzędzia modelowania. Skutkuje to koniecznością stosowania przez OSP ostrożnego podejścia do zarządzenia ruchem. Wykorzystanie nowoczesnego systemu MMS w przyszłości zmniejszy ryzyko blackoutu w sytuacjach zagrożenia bilansu mocy, takich jak to, do którego doszło w sierpniu 2015 r. Operator Systemu Przesyłowego (OSP) musiał wówczas wprowadzić ograniczenia w dostarczaniu i pobieraniu energii elektrycznej.

Uruchomienie nowego systemu MMS, które planowane jest na 2021 r., zbiega się w czasie z pełną integracją krajowego rynku energii z europejskim rynkiem energii elektrycznej. Zapewni również podniesienie bezpieczeństwa procesów związanych z pozyskiwaniem, gromadzeniem, przekazywaniem i udostępnianiem danych i informacji między wytwórcami i odbiorcami energii. To szczególnie ważne w dobie nasilających się na świecie cyberataków na infrastrukturę krytyczną państw oraz przedsiębiorstw energetycznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu