Siedem akcji z dużym potencjałem

opublikowano: 20-08-2013, 00:00

Analitycy typują spółki warte o kilkadziesiąt procent więcej, niż ocenia rynek

Hawe będzie głównym beneficjentem zmian na rynku telekomunikacyjnym, bo ze względu na konieczność częstego i kosztownego modernizowania infrastruktury operatorzy coraz częściej decydują się na dzierżawę sieci — tak Adrian Kowollik, analityk Dr. Kalliwoda Research, uzasadnił rekomendację „kupuj” z ceną docelową 5,6 zł, o 90 proc. wyższą od kursu giełdowego.

To niejedyna tak optymistyczna wycena. Wśród rekomendacji wydanych w ostatnich trzech miesiącach jest sześć wyceniających polskie firmy na przynajmniej półtorakrotność aktualnej wartości rynkowej.

Otoczenie coraz lepsze

Trzy z tych sześciu rekomendacji wystawił Dom Maklerski BZ WBK. Dotyczą one Europejskiego Centrum Odszkodowań (EuCO), wspierającego poszkodowanych w walce o wypłaty świadczeń przez towarzystwa ubezpieczeniowe, Arctic Paper, produkującego papier, oraz Tesgasu, specjalizującego się w budownictwie związanym z przesyłem gazu. Wystawca rekomendacji dla EuCO

już się tą spółką nie zajmuje, a analityk, który przejął jej monitorowanie, nie chciał się wypowiadać. Rekomendacje dla dwóch pozostałych firm są natomiast aktualne. Według Macieja Marcinowskiego, spadek kursu Arctic Paper był pochodną niesprzyjającej dla firmy sytuacji makroekonomicznej, a więc wzrostu cen celulozy, niekorzystnej relacji euro do dolara oraz niskich cen papieru. Jedną akcję papierni analityk wycenia na 5 zł (na GPW kosztują niespełna 2,9 zł).

— Spada cena celulozy i zmienia się relacja kursu EUR/USD. Co prawda ceny papieru są nadal niskie, ale z trzech negatywnych czynników został jeden — zaznacza Maciej Marcinowski. Tomasz Sokołowski uważa, że w branży budowlanej gorzej już nie będzie, a spółki specjalistyczne — takie jak Tesgas — pierwsze odczują poprawę.

Za wyceną na poziomie 5,30 zł za akcję (na GPW kurs to około 3,7 zł) ma przemawiać to, że spółka jest w stanie generować 8-10 mln zł zysku netto i około połowy jej kapitalizacji stanowi gotówka. W wycenie analityk uwzględnił 6,5 mln zł rezerwy, jaką spółka zawiązała w związku z budową elektrowni biogazowej w Szarlej. Była tam członkiem konsorcjum, w skład którego wchodziły także PBG Energia i Gaz & Oil Project Management.

Z tytułu kar umownych inwestor żąda od konsorcjum 24,2 mln zł. Odpowiedzialność konsorcjantów jest zaś solidarna, a to właśnie Tesgas wydaje się być obecnie konsorcjantem, od którego można takie pieniądze wyegzekwować. — Jest takie ryzyko, ale w swojej wycenie uwzględniłem tylko 6,5 mln zł rezerwy, gdyż uważam, że reszta żądań jest niezasadna — komentuje Tomasz Sokołowski.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Jeden analityk, dwa strzały

Entuzjastyczna rekomendacja dla Hawe to jedna z trzech sugerujących tak duże niedowartościowanie akcji, której autorem jest Adrian Kowollik z Dr. Kalliwoda. Dwie pozostałe dotyczą internetowej Grupy Nokaut (wycena to 7 zł) i informatycznej Grupy SMT (26,8 zł).

— Nasza cena docelowa dla Grupy Nokaut implikuje EV/EBITDA za 2013 r. na poziomie 4,3. Spółka jest notowana ze znacznym dyskontem do porównywalnych firm, jak np. Moneysupermarket. com Group lub Kakaku.com — twierdzi Adrian Kowollik.

Specjaliście podoba się model biznesowy Grupy Nokaut oparty na własnym oprogramowaniu, wysokie marże spółki, oraz niskie zapotrzebowanie na dodatkowe inwestycje przy dużych zasobach gotówki, co w przyszłości powinno umożliwić wypłatę wysokich dywidend. — Pod koniec marca 2013 r. gotówka wynosiła 14,1 mln zł, przy kapitalizacji 29 mln zł — przypomina Adrian Kowollik.

W przypadku Grupy SMT analityk również liczy na dywidendę.

— Strategia obrana przez zarząd jest bardzo pozytywna. Sprzedaż agencji Lemon Sky, czyli biznesu cyklicznego i projektowego, oraz koncentracja na biznesie produktowym, który generuje wyższe marże i powtarzalne przychody, wydaje się bardzo sensowna. Ze względu na dużą aktywność międzynarodowych agencji reklamowych na rynku fuzji i przejęć spodziewamy się realizacji sprzedaży Lemon Sky we wrześniu 2013 r. Uważamy, że pieniądze z transakcji — których wysokość szacujemy na 25-30 mln zł — Grupa SMT przeznaczy częściowo na dywidendę — wyjaśnia Adrian Kowollik.

Co zrobię, że nie kupują

Najstarszą z wydanych w ostatnich trzech miesiącach rekomendacji z ceną znacznie przewyższającą aktualny kurs jest opinia o Makrum, czyli firmie mającej kilka pomysłów na działalność na zarabianie na nieruchomościach. Na 2,12 zł wycenił jedną jej akcję Marcin Stebakow z DM BPS.

— Oceniam spółkę po wynikach finansowych i na tych wynikach buduję prognozę będącą częścią rekomendacji. Na to, że obecna cena rynkowa jest na takim poziomie, na jakim jest, nie mam wpływu. A jest na takim poziomie dlatego, że inwestorzy nie kupują akcji. Nie kupują zaś dlatego, że niewiele jest ich w wolnym obrocie — tłumaczy Marcin Stebakow.

Wśród rekomendacji wydanych w ostatnich trzech miesiącach jest sześć wyceniających polskie firmy na przynajmniej półtorakrotność aktualnej wartości rynkowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy