SII żąda zmian w przymusowych wykupach

opublikowano: 11-03-2019, 22:00

Wyciskanie jest krzywdzące, uważa stowarzyszenie drobnych inwestorów i apeluje do Ministerstwa Finansów o zmiany w prawie.

Obowiązujące obecnie regulacje dotyczące przymusowego wykupu nie chronią w sposób należyty akcjonariuszy mniejszościowych. Przepisy te dopuszczają bowiem wyciśnięcie akcjonariuszy mniejszościowych ze spółki publicznej wbrew ich woli, nierzadko po cenie bardzo istotnie odbiegającej od godziwej — przekonuje Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII), które powołuje się na orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którym wywłaszczenie jest możliwe jedynie „za słusznym odszkodowaniem”.

SII apeluje do minister finansów Teresy Czerwińskiej o inicjatywę legislacyjną, zmierzającą do zmiany przepisów tak, aby w większym stopniu chroniły one mniejszościowych akcjonariuszy. Jak podkreślono, obecnie akcjonariusze ci nie mają w sytuacji „wyciskania” prawa do sądu, w tym weryfikacji tą drogą adekwatności ceny, po jakiej przeprowadzana jest transakcja. SII domaga się, by przymusowy wykup był możliwy tylko po spełnieniu kilku warunków, w tym podjęciu przez walne zgromadzenie stosownej uchwały, przeprowadzanie wykupu po cenie nie niższej, niż wynikająca z przepisów dotyczących wezwania i nie niższa niż wartości aktywów netto na akcję według stanu na koniec ostatniego roku obrotowego. W przypadku, gdy wykup następowałby nie później niż 5 lat od wejścia spółki na giełdę — po cenie nie niższej niż cena z dnia debiutu.

— Do stowarzyszenia trafia bardzo wiele zastrzeżeń ze strony akcjonariuszy mniejszościowych odnośnie obecnie obowiązujących regulacji. Podzielamy ich opinie, że przepisy dotyczące przymusowego wykupu są dla nich krzywdzące. Dostrzegając problem zaproponowaliśmy zmiany, które w sposób harmonijny wpisują się w ujęte w projekcie Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego zapowiedzi zwiększenia ochrony uczestników rynku kapitałowego. Mamy w związku z tym nadzieję, że Ministerstwo Finansów z należytą uwagą przyjrzy się poruszonemu problemowi i podejmie właściwą inicjatywę legislacyjną celem wprowadzenia zmian w przepisach o przymusowym wykupie w spółkach publicznych — podkreśla Piotr Cieślak, wiceprezes SII.

Przymusowy wykup akcji (ang. squeeze out) może ogłosić akcjonariusz, który osiągnął próg 90 proc. udziału w głosach na walnym. Corocznie na GPW przeprowadzanych jest od kilku do kilkunastu takich operacji.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu