Siła w różnorodności

opublikowano: 10-06-2018, 22:00

Działania mające na celu np. zróżnicowanie płciowe korzystnie wpływają m.in. na efektywność i innowacyjność firm.

W przedsiębiorstwach, które wdrożyły oficjalną politykę różnorodności, o awansie i możliwościach rozwoju pracownika decydują jego doświadczenie, kompetencje i umiejętność współpracy — nie płeć, wiek lub inny czynnik społeczny. Niestety, jak wynika z badania „Kobiety na rynku pracy 2018”, zrealizowanego przez Hays Poland, aż 34 proc. kobiet i 14 proc. mężczyzn, którzy zgadzają się ze stwierdzeniem, że ich pracodawca boryka się z problemem różnorodności bądź nierównymi szansami na awans — nie wie, czy w ich miejscu zatrudnienia w ogóle jest stosowana wspomniana wyżej koncepcja.

Na szczęście istnieją także firmy, które rozumieją, że świadomość pracowników na temat polityki różnorodności pozytywnie wpływa na kulturę organizacyjną, morale zatrudnionych, reputację przedsiębiorstwa czy styl zarządzania. 16 proc. kobiet i 25 proc. mężczyzn, którzy wzięli udział w badaniu, podkreśla, że firma, w której obecnie pracują, wdrożyła oficjalną politykę związaną z awansem i rozwojem pracowników.

— Różnorodność pozwala organizacji patrzeć na świat z różnych perspektyw, a dzięki temu lepiej rozumieć klientów, otoczenie biznesowe i decyzje innych osób. Warto dodać, że wpływa również na efektywność, innowacyjność i zaangażowanie pracowników. W świecie dynamicznych zmian kluczem do sukcesu są elastyczność i innowacyjność, a te zapewniane są przez różne spojrzenie na biznes i pojawiające się wyzwania — wyjaśnia Paula Rejmer, dyrektor w Hays Poland.

Jak czytamy w badaniu, pracodawcy, którzy kierują się taką strategią, podkreślają, że zapewnienie wszystkim pracownikom takich samych możliwości awansu i szans na podnoszenie kwalifikacji pozwala na zwiększenie puli kandydatów na kluczowe stanowiska i zmniejsza ich rotację. Pomocne są przy tym benefity, takie jak ruchomy czas pracy, możliwość zdalnej realizacji zadań, a także różne rozwiązania wspierające pracujących rodziców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu