Silne wzrosty na chińskich parkietach

Michał Stajniak, Młodszy Analityk Rynków Finansowych, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
21-01-2015, 10:11

Pomimo słabych wyników spółek z Wall Street, które wczoraj opublikowały swoje raporty finansowe, główne amerykańskie indeksy zdołały zakończyć sesję lekko ponad kreską. Dzisiaj w USA czekają nas publikacje raportów takich spółek jak: eBay, UnitedHealth, American Express, czy Kinder Morgan. Europejskie indeksy o poranku zachowują się bardzo mieszanie, nawet po tym jak chińskie indeksy zbliżyły się do swoich ostatnich szczytów.

Już drugi dzień z rzędu trwa spore odbicie na chińskich giełdach. Aktualnie najwięcej zyskuje sektor finansowy ze względu na załagodzenie obaw na temat wprowadzenia nowych zasad dotyczących marż. Indeks Hang Seng chińskich urósł dzisiaj o 2,38% a Shanghai Composite o 4,74%. Lekko pod kreską swoje notowania zakończył japoński Nikkei 225: -0,49%. Stało się tak ze względu na umacniającego się jena po decyzji o utrzymaniu aktualnej polityki monetarnej przez BoJ.

Sesja w Europie rozpoczęła się całkiem pozytywnie i wydawało się, że będą kontynuowane wczorajsze wzrosty, które będą mogły doprowadzić do nowych szczytów, nawet historycznych w przypadku DAXa. Jednak inwestorzy do końca nie wiedzą, czego mogą spodziewać się po jutrzejszym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego. Większość inwestorów spodziewa się wprowadzenia skupu obligacji rządowych i debatuje się nad skalą tego programu. Jednak w przypadku braku decyzji, można spodziewać się sporej wyprzedaży na europejskich rynkach. Obecnie przed danymi z rynku pracy oraz publikacją minutes, sporo zyskują akcje na londyńskiej giełdzie. Na godzinę 10:00 CAC 40: -0,18%, DAX: -0,36%, FTSE 100: 0,60%.

Z kolei sytuacja na warszawskim parkiecie wydaje się być dosyć stabilna. Zyskuje większość spółek wchodzących w skład indeksu WIG 20. Najwięcej zyskuje Orlen: 1,69%, a najwięcej tracą spółki węglowe: JSW (-0,95%) oraz LW Bogdanka (-0,85%). Na godzinę 10:00 WIG 20 rośnie o 0,35%.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Stajniak, Młodszy Analityk Rynków Finansowych, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Silne wzrosty na chińskich parkietach