Sinusoida nieufności

Izabela Tadra
opublikowano: 13-01-2009, 00:00

Rynek nieruchomości magazynowych przez kilka ostatnich lat rozwijał się w imponującym tempie. Wystarczyło pół roku, aby je osłabić.

Rynek nieruchomości magazynowych przez kilka ostatnich lat rozwijał się w imponującym tempie. Wystarczyło pół roku, aby je osłabić.

Popyt na nowoczesne powierzchnie magazynowo-logistyczne w drugiej połowie 2008 r. nieznacznie spadł. I jeszcze spadnie, ale winą za to nie należy obarczać nasycenia segmentu, lecz niestabilną sytuację na rynkach finansowych, słabnącą koniunkturę i zbyt wysokie czynsze. Mniejsze jest również zapotrzebowanie na grunty pod zabudowę nieruchomościami magazynowymi. Spadły więc ich ceny.

Kryzys jak prysznic

Wiosną niemal wszyscy eksperci przyznawali, że popyt, podaż i stawki czynszów na rynku nieruchomości magazynowych będą stale rosły. Nikt nie sugerował, że przyrost ten będzie równy temu z poprzednich lat, ale spadków nikt się nie spodziewał. Ze względu na rosnące koszty finansowania inwestycji, w trzecim kwartale czynsze, zależnie od regionu, wzrosły o około 30 proc. Spada jednak podaż, bo inwestorzy są bardzo ostrożni w podejmowaniu decyzji o nowych projektach.

— Nowym trendem obserwowanym na rynku jest zdecydowane ograniczenie się deweloperów do projektów realizowanych na konkretne zapotrzebowanie klientów. Już teraz obserwujemy najwyższe od kilku lat współczynniki pustostanów. Deweloperzy nie będą ryzykować, dostarczając projekty na zasadach spekulacyjnych — twierdzi Agnieszka Skoroszewska, dyrektor działu nieruchomości przemysłowych i logistyki w DTZ.

Marzena Zielonka, konsultant działu wynajmu powierzchni magazynowo-przemysłowych Jones Lang LaSalle, twierdzi, że niepewni rozwoju sytuacji rynkowej nowi gracze wstrzymują decyzje o ekspansji na rynku polskim.

— Oznacza to również, że zapowiadany przez ekspertów rozwój magazynów w mniejszych miastach oraz na tzw. ścianie wschodniej będziemy mogli obserwować dopiero w 2010 r. i latach późniejszych — mówi Marzena Zielonka.

Jej zdaniem, w 2009 r. przybędzie znacznie mniej powierzchni magazynowej w stosunku do roku poprzedniego, a spadek ten może sięgnąć nawet 50 proc.

Inwestycje i rekordy

Na rynku nie zabrakło jednak transakcji inwestycyjnych. Najbardziej spektakularne zawarto w pierwszym półroczu. Raben Group sprzedał park magazynowy funduszowi TMW Pramerica, a luksemburski fundusz inwestycyjny PBW II przejął zarządzane przez grupę AEW Europe stołeczne centrum logistyczne Good Point w Warszawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Izabela Tadra

Polecane