Skarb: będą debiuty i aukcje

AGB
opublikowano: 26-06-2007, 00:00

Sześć średnich debiutów giełdowych po ponad 100 mln zł, wśród nich LOT, zapowiada resort skarbu na najbliższe miesiące.

Sześć średnich debiutów giełdowych po ponad 100 mln zł, wśród nich LOT, zapowiada resort skarbu na najbliższe miesiące.

Ireneusz Dąbrowski, wiceminister skarbu, nie obawia się o tegoroczne wpływy z prywatyzacji zaplanowane na 3 mld zł. Resort liczy, że jeszcze w tym roku właściciela zmieni kontrolny pakiet akcji Ruchu. Jest gotowy odpowiedzieć na wezwanie, jeśli ogłosi je któryś z zainteresowanych spółką inwestorów.

— Zainteresowanie jest duże, a ta formuła prywatyzacji mi odpowiada, bo jest zbliżona do aukcji. Chętnie odpowiemy na wezwanie. Oczywiście pod warunkiem, że cena będzie atrakcyjna. W ramach jednej transakcji chcemy sprzedać 50 proc. i jedną akcję spółki. Liczymy na wpływy 800 mln zł — mówi wiceminister.

Kilka miesięcy temu Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) zapowiadało sprzedaż Ruchu na aukcji. Taką formę prywatyzacji przewiduje nowa ustawa o nadzorze właścicielskim. Jednak prace nad projektem się przedłużyły.

— Ustawa jest przyjęta przez rząd i nie sądzę, by Sejm długo nad nią debatował. Zgłosiłem propozycję skrócenia vacatio legis z pół roku do dwóch miesięcy. Jeśli zostanie przyjęta, pierwsze aukcje byłyby możliwe w drugiej połowie roku — mówi Ireneusz Dąbrowski.

Zdaniem wiceministra, wśród dużych firm, które mogłyby trafić na aukcję, jest Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku. Rozważana jest sprzedaż PZL Świdnik. Ireneusz Dąbrowski zapowiada też prywatyzacje giełdowe. Na przełomie 2007-08 r. może debiutować sześć spółek, w tym LOT.

— Sześć spółek przedstawiło harmonogramy prywatyzacji. W większości przypadków w grę wchodzi podwyższenie kapitału. Wszystkie oferty będą przekraczały 100 mln zł — deklaruje wiceminister.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AGB

Organizator

Puls Biznesu

Autor rankingu

COFACE

Partner

KRD

Patroni honorowi

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu