Czytasz dzięki

Składki na ZUS nadal bez wyroku

opublikowano: 30-10-2018, 22:00

Nie ma rozstrzygnięcia w sprawie przyszłorocznego zniesienia górnego limitu składek na ZUS.

Trybunał Konstytucyjny (TK) nie wydał wczoraj wyroku w tej sprawie. Odroczył rozprawę do 13 listopada. Nadal więc przedsiębiorcy nie wiedzą, jak planować budżet na 2019 r. Na przygotowania do ewentualnych zmian jest coraz mniej czasu — od nowego terminu rozpatrzenia sprawy przez trybunał pozostanie w zasadzie tylko półtora miesiąca.

To kolejne odsunięcie w czasie rozprawy w sprawie zbadania — na wniosek prezydenta — zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy znoszącej składkowy limit, uchwalonej 15 grudnia 2017. Sprawa została skierowana do TK w styczniu tego roku i najpierw miała być rozpatrywana 10 lipca, ale termin ten odwołano. Prezydent nie podpisał nowelizacji. We wniosku do TK zwrócił m.in. uwagę na nieprawidłowości proceduralne w trakcie prac legislacyjnych, w tym głównie naruszenie zasad stanowienia prawa i jego opiniowania przez stronę społeczną. W trakcie wczorajszego posiedzenia TK przedstawiciel Sejmu stwierdził, że nie są one tak istotne, aby należało uznać nowelę za niekonstytucyjną.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy