Skrócenie kadencji jest tylko mrzonką

DI
opublikowano: 22-12-2006, 00:00

KWIECIEŃ. Rządzące coraz bardziej mniejszościowo Prawo i Sprawiedliwość zrozumiało, że błędem było nierozwiązanie Sejmu przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w lutym, pod pretekstem nieuchwalenia w terminie ustawy budżetowej, i zgłosiło wniosek o skrócenie kadencji Sejmu. Był on typową zagrywką propagandową, nie miał żadnych szans i przepadł 206:236. Partia braci Kaczyńskich liczyła, że w ewentualnych przyspieszonych wyborach zdobędzie w Sejmie większość bezwzględną — ale inni, a zwłaszcza Platforma Obywatelska i Sojusz Lewicy Demokratycznej, też znali wyniki sondaży wyborczych. Najciekawsze, że Kazimierz Marcinkiewicz swoim losem premiera mniejszościowego specjalnie się nie martwił.

- Polski rząd zawarł porozumienie z włoskim Unicreditem w sprawie fuzji Pekao z Bankiem BPH. Przewiduje podział BPH — wydzielenie 200 placówek i ich sprzedaż. Zainteresowanych zakupem jest wielu. Kwoty transakcji sięgają nawet 8 mld zł. Emocje opadają, a wraz z nimi kwota transakcji, bo w mini-BPH zostawiono mini-aktywa.

- Na zlecenie „PB” Pentor zbadał opinie Polaków o komisji śledczej ds. banków. Głosy rozłożyły się niemal po równo: instrument przeciwko Leszkowi Balcerowiczowi vs sprawdzenie nieprawidłowości przy prywatyzacji banków. Komisja nie zdążyła nas podzielić. Interweniował Trybunał Konstytucyjny, uznając że powstała niezgodnie z prawem.

- Pół roku temu resort skarbu zapowiadał wielkie zmiany w nadzorze nad spółkami skarbu państwa. Na razie zrealizował zapowiedzi głównie w sferze personalnej. Roszady zresztą nadal trwają. Na realizację całej koncepcji, która po kilku miesiącach nareszcie dostała polityczne zielone światło, wciąż czekamy.

- Ujawniamy, że po wygranych wyborach PiS wymieniło władze Totalizatora Sportowego, nie zważając na przepisy. Po naszych tekstach musiał odejść członek rady nadzorczej i główny kandydat na prezesa, a ona sama przez prawie rok nie miała właściwej reprezentacji. Sytuacja została „wyczyszczona” dopiero przed tygodniem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane