Śląsk stawia na innowacje

ANP
15-10-2010, 00:00

Katowicki park naukowy wyda 97 mln zł na energetykę odnawialną. Do giełdowych planów wróci w 2011 r.

Katowicki park naukowy wyda 97 mln zł na energetykę odnawialną. Do giełdowych planów wróci w 2011 r.

Wkrótce na Śląsku powstaną pierwsze laboratoria rozwijające technologie energooszczędne i odnawialne źródła energii. Stanie się tak dzięki inwestycji Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum w Katowicach, który ma do wydania blisko 97 mln zł. W planach jest budowa biurowca pasywnego o powierzchni 6,33 tys. mkw. oraz rewitalizacja innego budynku o powierzchni 0,73 tys. mkw. Powstaną w nich specjalistyczne laboratoria, gdzie znajdzie się m.in. sprzęt do audytu energetycznego budynków czy sztuczne słońce do testowania kolektorów.

"Poprzez ten projekt Park będzie realizował część państwowej polityki energetycznej w zwiększeniu wykorzystania odnawialnych źródeł energii" — napisał w komunikacie Roman Trzaskalik, prezes Euro-Centrum.

Przetarg na wykonawcę rewitalizacji ma zostać ogłoszony w ciągu miesiąca, a na generalnego wykonawcę biurowca do końca roku. Pierwsza z tych inwestycji zostanie ukończona w 2011 r., druga w końcu 2012. Unia wyłoży 68,95 mln zł. Reszta miała pochodzić z GPW i od obecnych udziałowców spółki.

— Ze względu na niesprzyjające warunki rynkowe chwilowo wstrzymaliśmy procedurę upublicznienia na NewConnect i samodzielnie zdobyliśmy potrzebną kwotę wkładu własnego do projektu. Do planów giełdowych wrócimy w przyszłym roku. Na razie Euro-Centrum przekształciło się w spółkę akcyjną — mówi Dawid Szarański z Euro-Centrum.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Śląsk stawia na innowacje