Śląskie kompozyty polecą w kosmos

Śląskie Centrum Naukowo-Techniczne Przemysłu Lotniczego będzie partnerem i dostawcą Thales Alenia Space, europejskiego potentata branży kosmicznej.

Jedynym Polakiem w kosmosie pozostaje Mirosław Hermaszewski, ale na orbitę i dalej w przestrzeń trafia coraz więcej wyprodukowanego w Polsce sprzętu. To często podzespoły w ramach misji naukowych, realizowanych np. przez Europejską Agencję Kosmiczną, ale przybywa też projektów komercyjnych.

WIELOLETNIA WSPÓŁPRACA:
Zobacz więcej

WIELOLETNIA WSPÓŁPRACA:

SCNTPL, którego szefem jest Bartłomiej Płonka (z lewej), ma dostarczać panele strukturalne do satelitów Spacebus Neo, które kierowany przez Jean-Loica Galle Thales Alenia Space zamierza wysyłać w kosmos przez najbliższe dwie dekady. Współpraca polskiej spółki i europejskiego potentata może zostać rozszerzona. Fot. Marek Wiśniewski

W piątek Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego (SCNTPL) podpisało dwie umowy z Thales Alenia Space, zatrudniającym 8 tys. osób w 13 krajach integratorem systemów satelitarnych, którego przychody sięgają 4 mld EUR. Pierwsza to umowa ramowa, dotycząca długoterminowej współpracy przy systemach satelitarnych i produktach nowej generacji, dostarczanych m.in. Europejskiej Agencji Kosmicznej. Druga to konkretne zamówienie na panele strukturalne dla satelitów.

— Umowy z SCNTPL — które powinno zmienić nazwę na prostszą — dotyczą z jednej strony prac badawczo-rozwojowych, a z drugiej produkcji zaawansowanych komponentów satelitów. Ta inicjatywa wpisuje się w założenia polskiego programu kosmicznego i oznacza transfer do Polski innowacyjnych technologii kosmicznych. Jesteśmy obecni w Polsce od 2012 r., realizujemy tu 20 projektów i jesteśmy przekonani,że polskie firmy mogą być silnym partnerem europejskiej branży kosmicznej — mówi Jean-Loic Galle, prezes Thales Alenia Space.

SCNTPL, działające od 2012 r., jest kontrolowane przez Górnośląską Agencję Przedsiębiorczości i Rozwoju, w której największym udziałowcem jest gmina Gliwice. Specjalizuje się w projektowaniu i wytwarzaniu konstrukcji kompozytowych.

— Te umowy to zwieńczenie naszej kilkuletniej współpracy z Thalesem. Zamówienie dotyczy paneli strukturalnych do platformy satelitarnej Spacebus NEO. Nie ujawniamy wartości tego kontraktu — mówi Bartłomiej Płonka, prezes SCNTPL.

Spacebus NEO to nowa linia satelitów telekomunikacyjnych. Pierwszy satelita z komponentamiwyprodukowanymi w Polsce ma trafić na orbitę pod koniec przyszłego roku. Na tym się nie skończy.

— Spacebus NEO to dla nas bardzo ważny projekt, obliczony na 15-20 lat. Zakładamy, że co roku w kosmos będzie trafiać 4-5 takich satelitów — mówi Jean-Loic Galle.

Polska od 2012 r. jest członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej i płaci co roku składkę członkowską w wysokości 30 mln EUR, a od 2014 r. działa Polska Agencja Kosmiczna.

Globalnie wartość branży kosmicznej przekracza 330 mld USD. Zgodnie z założeniami Krajowego Programu Kosmicznego, w ciągu najbliższych ośmiu lat z budżetu państwa na realizację programów kosmicznych trafi ponad 1,4 mld zł. W tym roku ma to być 25 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Śląskie kompozyty polecą w kosmos