Śląskie kompozyty polecą w kosmos

opublikowano: 27-05-2018, 22:00

Śląskie Centrum Naukowo-Techniczne Przemysłu Lotniczego będzie partnerem i dostawcą Thales Alenia Space, europejskiego potentata branży kosmicznej.

Jedynym Polakiem w kosmosie pozostaje Mirosław Hermaszewski, ale na orbitę i dalej w przestrzeń trafia coraz więcej wyprodukowanego w Polsce sprzętu. To często podzespoły w ramach misji naukowych, realizowanych np. przez Europejską Agencję Kosmiczną, ale przybywa też projektów komercyjnych.

SCNTPL, którego szefem jest Bartłomiej Płonka (z lewej), ma dostarczać panele strukturalne do satelitów Spacebus Neo, które kierowany przez Jean-Loica Galle Thales Alenia Space zamierza wysyłać w kosmos przez najbliższe dwie dekady. Współpraca polskiej spółki i europejskiego potentata może zostać rozszerzona.
Zobacz więcej

WIELOLETNIA WSPÓŁPRACA:

SCNTPL, którego szefem jest Bartłomiej Płonka (z lewej), ma dostarczać panele strukturalne do satelitów Spacebus Neo, które kierowany przez Jean-Loica Galle Thales Alenia Space zamierza wysyłać w kosmos przez najbliższe dwie dekady. Współpraca polskiej spółki i europejskiego potentata może zostać rozszerzona. Fot. Marek Wiśniewski

W piątek Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego (SCNTPL) podpisało dwie umowy z Thales Alenia Space, zatrudniającym 8 tys. osób w 13 krajach integratorem systemów satelitarnych, którego przychody sięgają 4 mld EUR. Pierwsza to umowa ramowa, dotycząca długoterminowej współpracy przy systemach satelitarnych i produktach nowej generacji, dostarczanych m.in. Europejskiej Agencji Kosmicznej. Druga to konkretne zamówienie na panele strukturalne dla satelitów.

— Umowy z SCNTPL — które powinno zmienić nazwę na prostszą — dotyczą z jednej strony prac badawczo-rozwojowych, a z drugiej produkcji zaawansowanych komponentów satelitów. Ta inicjatywa wpisuje się w założenia polskiego programu kosmicznego i oznacza transfer do Polski innowacyjnych technologii kosmicznych. Jesteśmy obecni w Polsce od 2012 r., realizujemy tu 20 projektów i jesteśmy przekonani,że polskie firmy mogą być silnym partnerem europejskiej branży kosmicznej — mówi Jean-Loic Galle, prezes Thales Alenia Space.

SCNTPL, działające od 2012 r., jest kontrolowane przez Górnośląską Agencję Przedsiębiorczości i Rozwoju, w której największym udziałowcem jest gmina Gliwice. Specjalizuje się w projektowaniu i wytwarzaniu konstrukcji kompozytowych.

— Te umowy to zwieńczenie naszej kilkuletniej współpracy z Thalesem. Zamówienie dotyczy paneli strukturalnych do platformy satelitarnej Spacebus NEO. Nie ujawniamy wartości tego kontraktu — mówi Bartłomiej Płonka, prezes SCNTPL.

Spacebus NEO to nowa linia satelitów telekomunikacyjnych. Pierwszy satelita z komponentamiwyprodukowanymi w Polsce ma trafić na orbitę pod koniec przyszłego roku. Na tym się nie skończy.

— Spacebus NEO to dla nas bardzo ważny projekt, obliczony na 15-20 lat. Zakładamy, że co roku w kosmos będzie trafiać 4-5 takich satelitów — mówi Jean-Loic Galle.

Polska od 2012 r. jest członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej i płaci co roku składkę członkowską w wysokości 30 mln EUR, a od 2014 r. działa Polska Agencja Kosmiczna.

Globalnie wartość branży kosmicznej przekracza 330 mld USD. Zgodnie z założeniami Krajowego Programu Kosmicznego, w ciągu najbliższych ośmiu lat z budżetu państwa na realizację programów kosmicznych trafi ponad 1,4 mld zł. W tym roku ma to być 25 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu