SLD musi skorygować plan budżetu na 2002-Grabowski

ZAKŁADY PRZEMYSŁU CUKIERNICZEGO " MIESZKO " SPÓŁKA AKCYJNA
opublikowano: 26-09-2001, 21:24

WARSZAWA (Reuters) - Przyszły rząd lewicowy powinien zmnienić obecny plan budżetowy na rok 2002, gdyż nie proponuje on wystarczająco głębokiej reformy finansów publicznych, powiedział w środę członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Bogusław Grabowski.

Grabowski, zwolennik restrykcyjnej polityki monetarnej, powiedział, że plan budżetu na rok 2002 przedstawiony przez odchodzący rząd proponuje "tylko tymczasowe rozwiązania".

"Miejmy nadzieję, że nie będzie on podstawą dla realizowania polityki fiskalnej przez rząd następny" - powiedział dziennikarzom Grabowski.

Zdaniem analityków budżet na 2002 rok powinien zawierać głębokie cięcia w wydatkach, aby uniknąć ogromnego zadłużenia, które w latach następnych mogłoby doprowadzić do kryzysu.

Projekt budżetu opracowany przez ministerstwo finansów zakłada, że deficyt budżetowy wzrośnie w 2002 roku do 40 miliardów złotych wobec potencjalnej dziury rzędu 88 miliardów, jeśli nie podjęte zostałyby żadne reformy. W tym roku planowany deficyt ma wynieść 29,1 miliarda złotych.

"Ten projekt budżetu, nie tylko w swoim przewidywanym wykonaniu na 2002 rok zwiększył nam już deficyt, dodatkowo zachowuje większość strukturalnych problemów finansów publicznych, które jeśli naprawdę nie będą głęboko rozwiązane wybuchną z dwa razy większa siłą w 2003 roku i w latach następnych" - powiedział Grabowski.

Mimo spadającej inflacji RPP nie zmieniła w środę stóp procentowych argumentując swoją decyzję niepewnością o kształt polityki fiskalnej przyszłego rządu. RPP ma kolejny raz spotkać się 3 października, aby zaopiniować projekt budżetu na 2002 rok.

Odchodzący rząd musi do poniedziałku przesłać do parlamentu projekt budżetu na 2002 rok.

Ostateczne słowo co do kształtu przyszłorocznego budżetu zależy jednak od decyzji nowego rządu, który najprawdopodobniej utworzy zwycięska koalicja Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD) i Unii Pracy (UP). SLD zasugerował już wcześniej, że wprowadzi autopoprawkę do tych planów budżetowych.

Grabowski powiedział też, że deficyt ekonomiczny, który jest najważniejszym czynnikiem dla RPP do podjęcia decyzji o obniżce stóp procentowych, według projektu ministerstwa finasnów wzrósłby w przyszłym roku do 4,4 procent PKB z 4,3 w tym oraz 2,1 procent w 2000 roku.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZAKŁADY PRZEMYSŁU CUKIERNICZEGO " MIESZKO " SPÓŁKA AKCYJNA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / SLD musi skorygować plan budżetu na 2002-Grabowski