Słowacy łatwo PKL nie odpuszczą

opublikowano: 19-04-2012, 00:00

TMR rozważa też inne niż kolejki linowe PKP inwestycje w Polsce.

W latach 2012-20 słowacka spółka Tatry Mountain Resorts (TMR) zamierza zainwestować 30 mln EUR w rozwój infrastruktury turystycznej w gminach, w których znajdują się obiekty Polskich Kolei Linowych (PKL). Stawia tylko jeden warunek — musi stać się znaczącym udziałowcem prywatyzowanych PKL.

Na razie zawiązała konsorcjum z gminami Czernichów, Krynica-Zdrój, Szczawnica oraz Zawoja. Każda z nich wniesie do przedsięwzięcia symboliczną kwotę 100 tys. zł,

w zamian za co po przejęciu PKL uzyska prawo veta przy próbach zbywania majątku PKL znajdującego się na ich terenie. Konsorcjum chce się ubiegać o 100 proc. akcji kolei. W rozmowie z „Pulsem Biznesu” Bohus Hlavaty, prezes TMR, zadeklarował jednak, że firma będzie zainteresowana także mniejszym pakietem. Uchylił się jednak od jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy również takim, który będzie mniejszy niż 50 proc.

— Naszym celem strategicznym jest wejście na polski rynek, bo chcemy budować firmę turystyczną średniej wielkości w skali europejskiej — mówi Bohus Hlavaty.

To, że TMR nie kupi całych PKL, jest przesądzone. Polskie Koleje Państwowe (PKP) będące właścicielem spółki wystawią ją na sprzedaż w ofercie publicznej skierowanej do inwestorów gotowych kupić akcje za minimum 50 tys. EUR.

Oferta zostanie przeprowadzona w drugiej połowie 2012 r. i będzie podzielona na transze. — Zaproponujemy potencjalnym inwestorom 100 proc. akcji w pakietach, których wielkość podamy wraz z opublikowaniem oferty — informuje Łukasz Kurpiewski, rzecznik PKP. Eksperci zwracają uwagę, że determinacja TMR w zabiegach o PKL wcale nie musi oznaczać, że Słowacy będą musieli drogo zapłacić. Konkurencja może być niewielka.

— TMR oferuje pewien produkt turystyczny, w którym koleje linowe nie są środkiem lokomocji, tylko rozwoju turystyki. Taka firma oferuje wokół wypożyczalnie sprzętu, restauracje itp. Same PKL to nie jest raczej interes życia, ale Słowacy mogą uzyskać efekt synergii ze swoimi obiektami po drugiej stronie Tatr. Z tego powodu będą raczej zdeterminowani w walce o PKL. Z drugiej strony konkurencyjne oferty podobnych firm ze Szwajcarii czy Hiszpanii i inwestorów finansowychmogą w ogóle się nie pojawić — właśnie ze względu na brak efektu synergii i rozpoznania naszego rynku — wyjaśnia dr Michał Beim z Instytutu Sobieskiego.

Słowacy nie ukrywają, że interesują ich również inne zakupy w Polsce, np. Kolejka Gondolowa Jaworzyna Krynicka. Akcjonariuszami spółki są PZU i PKO BP. — Jeszcze na ten temat nie rozmawialiśmy. Powiedzieliśmy sobie, że skupiamy się na PKL. Dopiero gdyby się nie udało, będziemy rozważać inne cele przejęć — zaznacza Bohus Hlavaty.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu